Themes - Twenty Seventeen - en to pt_BR translation catalogue (64 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
pt_BR: Twenty Seventeen dá vida ao seu site com o vídeo de cabeçalho e imagens destacadas imersivas. Focado em sites empresariais, possui suporte para múltiplas seções na página inicial, widgets, navegação, menu de redes sociais, logo e muito mais. Personalize sua grade assimétrica com um padrão de cores e exiba seu conteúdo com formatos de posts. Nosso tema padrão para 2017 funciona perfeitamente em vários idiomas e dispositivos.

en: Footer
pt_BR: Rodapé

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
pt_BR: Adicione aqui widgets para aparecer na barra lateral de seus posts e páginas de arquivo.

en: Blog Sidebar
pt_BR: Barra lateral

en: Scroll down to content
pt_BR: Ir para o conteúdo

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
pt_BR: Café

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
pt_BR: Sanduíche

en: Pause background video
pt_BR: Pausar vídeo de fundo

en: Play background video
pt_BR: Reproduzir vídeo de fundo

en: Front Page Section %1$s Placeholder
pt_BR: Texto da seção %1$s da página inicial

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
pt_BR: Quando o layout de duas colunas estiver ativo, o título da página será exibido em uma coluna e o conteúdo na outra.

en: Next Post
pt_BR: Próximo post

en: Categories
pt_BR: Categorias

note: translators: %s: post date
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
pt_BR: <span class="screen-reader-text">Publicado em</span> %s

note: translators: %s: post author
en: by %s
pt_BR: por %s

en: Please define an SVG icon filename.
pt_BR: Informe um nome de arquivo do ícone SVG

en: Please define default parameters in the form of an array.
pt_BR: Informe parâmetros padrão no formato de um array.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
pt_BR: Selecione páginas para serem destacadas em cada área usando os menus. Adicione uma imagem a uma seção configurando uma imagem destacada na edição da página. Seções vazias não serão exibidas.

note: translators: %d is the front page section number
en: Front Page Section %d Content
pt_BR: Conteúdo da seção %d da página inicial

en: Two Column
pt_BR: Duas colunas

en: One Column
pt_BR: Uma coluna

en: Page Layout
pt_BR: Layout da página

en: Theme Options
pt_BR: Opções do tema

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Light
pt_BR: Claro

en: Color Scheme
pt_BR: Combinação de cores

en: Default Header Image
pt_BR: Imagem padrão do cabeçalho

en: Footer 2
pt_BR: Rodapé 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
pt_BR: Adicione widgets aqui para serem exibidos em seu rodapé.

en: Footer 1
pt_BR: Rodapé 1

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
en: on
pt_BR: ligado

en: Top Menu
pt_BR: Menu do topo

en: Reply
pt_BR: Responda

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
pt_BR: Aparentemente não pudemos encontrar o que você está procurando. Talvez uma busca ajude.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
pt_BR: Nada foi encontrado com os termos da sua pesquisa. Tente novamente com algumas palavras-chaves diferentes.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
pt_BR: Pronto para publicar seu primeiro post? <a href="%1$s">Comece aqui</a>.

en: Nothing Found
pt_BR: Nada encontrado

en: Previous Post
pt_BR: Post anterior

en: Previous
pt_BR: Anteriores

en: Next
pt_BR: Próximo

[ctx: submit button]
en: Search
pt_BR: Pesquisar

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pt_BR: Pesquisar &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
pt_BR: Pesquisar por:

en: Search Results for: %s
pt_BR: Resultados da pesquisa por: %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt_BR: Continue lendo<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Dark
pt_BR: Escuro

en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
pt_BR: Twenty Seventeen requer ao menos a versão 4.7 do WordPress. Você está rodando a versão %s. PAtualize e tente novamente.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
pt_BR: Editar<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
pt_BR: Páginas

en: Skip to content
pt_BR: Pular para o conteúdo

en: Collapse child menu
pt_BR: Fechar submenu

en: Expand child menu
pt_BR: Expandir submenu

en: Social Links Menu
pt_BR: Menu de links sociais

en: Proudly powered by %s
pt_BR: Orgulhosamente desenvolvido com %s

en: Footer Social Links Menu
pt_BR: Menu de links sociais do rodapé

en: Comments are closed.
pt_BR: Os comentários estão desativados.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[0]: %1$s resposta para &ldquo;%2$s&rdquo;
pt_BR[1]: %1$s respostas para &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
pt_BR: Uma resposta para &ldquo;%s&rdquo;

en: Page
pt_BR: Página

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
pt_BR: Opa! A página não pode ser encontrada,

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
pt_BR: Parece que nada foi encontrado por aqui. Tente uma busca talvez?

en: Previous page
pt_BR: Página anterior

en: Next page
pt_BR: Próxima página

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pt_BR: a equipe do WordPress
