Themes - Busiprof - en to sv_SE translation catalogue (184 entries)

note: Description of the theme
en: Busiprof WordPress Theme is a fully responsive and translation-ready theme that allows you to create stunning blogs and websites. The theme is well suited for companies, law firms,ecommerce, finance, agency, travel, photography, recipes, design, arts, personal and any other creative websites and blogs. The theme is developed using Bootstrap 3 that makes it mobile and tablet friendly. It has various options in the WordPress Customizer to change the look of the theme. The theme customizer can be used to add your own favicon, logo, feature slide, services, 2 testimonial slider, blog, callout and much more. In the premium version you can add unlimited slides. There are a number of in-built widgets and support for various popular plugins like WPML, the Polylang Translation WordPress Plugin, Woocommerce and Contact Form 7. 10 beautifully designed templates like About Us, Services, Portfolio 2/3/4 column, Portfolio with Category, Portfolio Archive, Blog Left/Right Sidebar, Blog Fullwidth, Full Width Page, Contact Us and many useful sections for business using the Homepage template. Busiprof theme comes with various Locales. Just navigate to Appearance / Customize to start customizing.
sv_SE: Busiprof är ett WordPress-tema som är fullt responsivt och förberett för översättning. Det låter dig skapa fantastiska bloggar och webbplatser. Temat passar utmärkt för bolag, advokatkontor, e-handel, finansbolag, agenturer, resebyråer, fotografi, recept, design, konst, privatpersoner och andra som vill skapa en kreativ webbplats eller blogg. Temat använder ramverket Bootstrap 3, vilket gör att det passar bra för mobiler och surfplattor. Det innehåller en rad alternativ i WordPress-anpassaren som låter dig finjustera temats utseende. Temats anpassare kan användas för att lägga till egna favikoner, logga, bildspel med utvalt innehåll, tjänster, 2 bildspel med rekommendationer, blogg, konverteringsknapp och mycket annat. I premiumversionen kan du lägga till obegränsat antal bildspel. Ett antal widgetar finns inbyggda och temat har inbyggt stöd för olika populära tillägg, såsom tilläggen WPML och Polylang för flerspråkiga webbplatser, WooCommerce och Contact Form 7. 10 vackert designade sidmallar, t.ex. Om oss, Tjänster, Portfölj i 2, 3 eller 4 kolumner, Portfölj med kategorier, Portföljarkiv, Blogg med sidopanel till vänster eller höger, Blogg med fullbredd, Sida med fullbredd, Kontakta oss och en lång rad sektioner som är användbara för företag som använder mallen för startsidan. Temat Busiprof är översatt till många olika språk. Du kan gå direkt till utseende/anpassa och börja anpassa temat för dig.

en: Tag
sv_SE: Etikett

en: All posts by
sv_SE: Alla inlägg av

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Enable logo text
sv_SE: Ange loggans text

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
sv_SE: Busiprof: det perfekta WordPress-temat för en app- och webbutvecklare

en: Our Testimonials
sv_SE: Våra rekommendationer

en: Number of shown clients
sv_SE: Antal visade kunder

en: Want to add more Services? Then upgrade to Pro!
sv_SE: Vill du lägga till fler tjänster? Uppgradera i så fall till Pro!

en: To add more slider and animation effects click to upgrade to pro
sv_SE: Klicka för att uppgradera till pro om du vill lägga till fler bildspels- och animationseffekter

en: Page
sv_SE: Sida

en: Articles posted by
sv_SE: Artiklar publicerade av

en: Posts tagged
sv_SE: Inlägg märkta

en: Search results for
sv_SE: Sökresultat för

en: Archive by category
sv_SE: Arkiv per kategori

note: Template Name of the theme
en: Home Two
sv_SE: Startsida två

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
sv_SE: Vi är en grupp passionerade designers och utvecklare som verkligen älskar att skapa fantastiska WordPress-teman och ge support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: Add Icon
sv_SE: Lägg till ikon

en: Remove Icon
sv_SE: Ta bort ikon

en: None
sv_SE: Ingen

en: Image type
sv_SE: Bildtyp

en: Upload Image
sv_SE: Ladda upp bild

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
sv_SE: Notera: vissa ikoner kanske inte visas här. Du kan se en fullständig lista med ikoner på %1$s.

en: Open link in new tab:
sv_SE: Öppna länken i en ny flik:

en: Delete field
sv_SE: Radera fält

en: Shortcode
sv_SE: Kortkod

en: Link
sv_SE: Länk

en: Subtitle
sv_SE: Underrubrik

en: Color
sv_SE: Färg

en: Customizer Repeater
sv_SE: Upprepa i anpassaren

en: Add new field
sv_SE: Lägg till nytt fält

en: 24/7 Support
sv_SE: Support dygnet runt alla dagar

en: User Friendly
sv_SE: Användarvänligt

en: Unique Elements
sv_SE: Unika element

en: Add new Testimonial
sv_SE: Lägg till ny rekommendation

en: Testimonial content
sv_SE: Innehåll för rekommendationer

en: Enable Home Testimonial section
sv_SE: Aktivera sektion för rekommendationer på startsidan

en: Enable Home Blog meta
sv_SE: Aktivera metainformation om bloggen på startsidan

en: OFF
sv_SE: AV

en: Open link in new tab
sv_SE: Öppna länken i en ny flik

en: Service content
sv_SE: Tjänsteinnehåll

en: ON
sv_SE: PÅ

en: Add new Service
sv_SE: Lägg till ny tjänst

en: Enable Home Blog section
sv_SE: Aktivera blogg-sektion på startsidan

en: SEO Friendly URL
sv_SE: SEO-vänlig URL

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
sv_SE: Det är sedan länge välkänt att läsaren distraheras av läsbart innehåll på en sida när layouten studeras.

en: #
sv_SE: nr

en: Read more
sv_SE: Läs mer

en: JOIN COURSE
sv_SE: GÅ KURSEN

en: In this email course I deliver 4 highly actionable tips on how you can build a website which is trustworthy and which, in turn, brings more business to you.
sv_SE: I denna kurs via e-post ger jag 4 enkelt genomförbara tips på hur du skapar en trovärdig webbplats och hjälper dig att sälja mer.

en: Think of your website as a hardworking salesman who works 24/7 and never asks for a raise!
sv_SE: Betrakta din webbplats som en hårt arbetande försäljare som arbetar dygnet runt alla dagar och aldrig ber om påökt!

en: To bring you more business.
sv_SE: För att hjälpa dig sälja mer.

en: A website exists for one and ONLY one reason:
sv_SE: Webbplatser har bara EN anledning att finnas:

en: CREATE TRUSTWORTHY WEBSITES
sv_SE: BYGG FÖRTROENDESKAPANDE WEBBPLATSER

en: WooCommerce sidebar area
sv_SE: WooCommerce-sidopanel

en: Sidebar widget area
sv_SE: Widgetområde i sidopanel

en: Select column layout
sv_SE: Välj kolumnlayout

en: Project Archive page setting
sv_SE: Inställningar för sida med projektarkiv

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Fax
sv_SE: Telefax

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Address two
sv_SE: Adressrad två

en: Address one
sv_SE: Adressrad ett

en: Contact page setting
sv_SE: Inställningar för kontaktsidan

en: Project page settings
sv_SE: Inställningar för projektsida

en: Service page settings
sv_SE: Inställningar för sidan med tjänster

en: About Us page settings
sv_SE: Inställningar för sidan ”Om oss”

en: Animation speed
sv_SE: Animeringshastighet

en: Meet our clients
sv_SE: Träffa våra kunder

en: Designation
sv_SE: Benämning

en: Author
sv_SE: Författare

en: Enable Home Project section
sv_SE: Aktivera projektsektion på startsidan

en: Button Link
sv_SE: Knapplänk

en: Button Text
sv_SE: Knapptext

en: Icon
sv_SE: Ikon

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Responsive WP theme
sv_SE: Responsivt WP-tema

en: Image
sv_SE: Bild

en: Infobar text
sv_SE: Text i informationsfältet

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
sv_SE: Glöm inte att spara inställningarna för permalänkar efter att du ändrat dem. Om du inte sparar kommer permalänkarna inte att ändras.

en: Project’s category slug
sv_SE: Permalänk för projektkategori

en: Theme Layout Manager
sv_SE: Hantering av tema-layouter

en: Footer copyright settings
sv_SE: Inställningar för upphovsrättsnotis i sidfot

en: Enter Logo Height
sv_SE: Ange loggans höjd

en: Enter Logo Width
sv_SE: Ange loggans bredd

en: Leave a Reply
sv_SE: Svara

en: Send Message
sv_SE: Skicka meddelande

en: Logout
sv_SE: Logga ut

en: Email
sv_SE: E-post

en: Name
sv_SE: Namn

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
sv_SE: Du måste vara <a href="%s">inloggad</a> för att kommentera

en: Go Back
sv_SE: Gå tillbaka

en: Oops! Page not found
sv_SE: Ajdå! Sidan gick inte att hitta

en: Error 404
sv_SE: Fel 404

note: Template Name of the theme
en: Page Fullwidth
sv_SE: Sida med full bredd

en: Awesome Services
sv_SE: Fantastiska tjänster

en: Footer widget area
sv_SE: Widgetområde i sidfot

en: Want to add a taxonomy archive portfolio template? Then
sv_SE: Vill du lägga till en portföljmall för taxonomi-arkiv?&nbsp;

en: Google Maps URL
sv_SE: URL för Google Maps

en: Enable Google Maps
sv_SE: Aktivera Google Maps

en: Want to add contact template, Google Maps or Contact form? Then
sv_SE: Vill du lägga till kontaktmall, Google Maps eller ett kontaktformulär?&nbsp;

en: Want to add project templates, like: Project 2 column, 3 column, 4 column, or portfolio categorisation? Then
sv_SE: Vill du lägga till projektmallar, såsom: Projekt 2 kolumner, 3 kolumner, 4 kolumner eller portföljkategorier?&nbsp;

en: Enable Testimonial section
sv_SE: Aktivera sektion med rekommendationer

en: Want to add service template, testimonial section or client section? Then
sv_SE: Vill du lägga till mall för tjänster, en sektion med rekommendationer eller med kunder?&nbsp;

en: Enable Client section
sv_SE: Aktivera sektion med kunder

en: Enable Team section
sv_SE: Aktivera sektion med teamet

en: Want to add about us template, team section, or client section? Then
sv_SE: Vill du lägga till en mall för sidan ”Om oss”, en sektion med teamet eller en kundsektion?&nbsp;

en: Template settings
sv_SE: Mallinställningar

en: Click here to add client
sv_SE: Klicka här för att lägga till en kund

en: Enable Home Client section
sv_SE: Aktivera kundsektion på startsidan

en: Want to add a Client section with slider animations? Then
sv_SE: Vill du lägga till en kundsektion med bildspelsanimering?&nbsp;

en: Client Slider setting
sv_SE: Inställningar för bildspel med kunder

en: Recent Blog setting
sv_SE: Inställningar för senaste blogginläggen

en: (Sales & Marketing)
sv_SE: (Försäljning och marknadsföring)

en: <b>Our</b> Testimonials
sv_SE: <b>Våra</b> rekommendationer

en: Testimonial settings
sv_SE: Inställningar för rekommendationer

en: Want to add more projects and categorisations? Then upgrade to Pro.
sv_SE: Vill du lägga till fler projekt och kategorier? Uppgradera i så fall till Pro.

en: Project settings
sv_SE: Projektinställningar

en: Service settings
sv_SE: Inställningar för tjänster

en: Enable slider
sv_SE: Aktivera bildspel

en: Slider settings
sv_SE: Inställningar för bildspel

en: Enable Infobar
sv_SE: Aktivera informationsfältet

en: Infobar settings
sv_SE: Inställningar för informationsfält

en: Homepage section settings
sv_SE: Inställningar för startsidans sektioner

en: Team slug
sv_SE: Permalänk för team

en: Projects slug
sv_SE: Permalänk för projekt

en: Want to add a custom post type slug? Then
sv_SE: Vill du lägga till permalänk för en anpassad inläggstyp?&nbsp;

en: Section 5
sv_SE: Sektion 5

en: Section 4
sv_SE: Sektion 4

en: Section 3
sv_SE: Sektion 3

en: Section 2
sv_SE: Sektion 2

en: Section 1
sv_SE: Sektion 1

en: Want to change the Homepage layout section? Then
sv_SE: Vill du ändra startsidans layoutsektion?&nbsp;

en: LinkedIn URL
sv_SE: URL för LinkedIn

en: Facebook URL
sv_SE: URL för Facebook

en: Twitter URL
sv_SE: URL för Twitter

en: Enable footer's social icons
sv_SE: Aktivera sidfotens sociala ikoner

en: Want to add social icons? Then
sv_SE: Vill du lägga till ikoner för sociala medier?&nbsp;

en: Social icons
sv_SE: Sociala ikoner

en: Upload logo
sv_SE: Ladda upp logga

en: Enable front page
sv_SE: Aktivera startsidan

en: Front page
sv_SE: Startsida

en: General settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: The Pro Version gives you more opportunities to enhance your site and business. In order to create effective online presence one have to showcase their wide range of products, have to use contact us enquiry form, have to make effective about us page, have to introduce team members, etc etc . The pro version will give it all. Buy the pro version and give us a chance to serve you better.
sv_SE: Pro-versionen ger dig fler möjligheter att förbättra din webbplats och din affärsverksamhet. För att skapa en effektiv online-närvaro behöver man visa upp sitt breda produktutbud, använda kontaktformulär för förfrågningar, ha en effektiv sida ”om oss”, presentera teamets medlemmar o.s.v. Pro-versionen ger dig allt detta. Köp pro-versionen och ge oss möjlighet att hjälpa dig ännu mer!

en: DOCUMENTATION
sv_SE: DOKUMENTATION

en: ADD YOUR REVIEW
sv_SE: LÄGG TILL DITT OMDÖME

en: Next
sv_SE: Fortsätt

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
sv_SE: Sidan du försökte hämta finns inte.

en: We are a group of passionate designers & developers
sv_SE: Vi är en grupp passionerade designers och utvecklare

en: Graphic design & web design
sv_SE: Grafisk design och webbdesign

en: Business cards
sv_SE: Visitkort

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
sv_SE: Inga matchande resultat kunde hittas baserat på dina sökkriterier. Försök med andra sökord.

en: Nothing Found
sv_SE: Inget hittades

en: Primary Menu
sv_SE: Huvudmeny

en: Upgrade to Pro
sv_SE: Uppgradera till Pro

en: Enable Services on homepage
sv_SE: Aktivera tjänster på startsidan

en: Custom CSS
sv_SE: Anpassad CSS

en: Custom logo
sv_SE: Anpassad logga

en: Web Design
sv_SE: Webbdesign

en: More Services
sv_SE: Fler tjänster

en: Service
sv_SE: Tjänst

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support.
sv_SE: Vi är en grupp passionerade designers och utvecklare som verkligen älskar att skapa fantastiska WordPress-teman och ge support.

en: Recent Blog
sv_SE: Våra senaste blogginlägg

en: Testimonial
sv_SE: Rekommendation

en: Project Four
sv_SE: Fjärde projektet

en: Project Three
sv_SE: Tredje projektet

en: Project Two
sv_SE: Andra projektet

en: Project One
sv_SE: Första projektet

en: Recent Projects
sv_SE: Våra senaste projekt

en: Copyright text
sv_SE: Upphovsrättsmeddelande

note: Template Name of the theme
en: Home
sv_SE: Hem

en: Your comment is awaiting moderation.
sv_SE: Din kommentar inväntar granskning.

en: Reply
sv_SE: Svara

en: Logged in as
sv_SE: Inloggad som

en: Newer Comments &rarr;
sv_SE: Nyare kommentarer &rarr;

en: &larr; Older Comments
sv_SE: &larr; Äldre kommentarer

en: Comment navigation
sv_SE: Kommentarsnavigering

en: Comment
sv_SE: Kommentar

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv_SE: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se eventuella kommentarer.

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: Leave a comment
sv_SE: Lämna en kommentar

en: Search
sv_SE: Sök
