Themes - Busiprof - en to pt translation catalogue (183 entries)

note: Description of the theme
en: Busiprof WordPress Theme is a fully responsive and translation-ready theme that allows you to create stunning blogs and websites. The theme is well suited for companies, law firms,ecommerce, finance, agency, travel, photography, recipes, design, arts, personal and any other creative websites and blogs. The theme is developed using Bootstrap 3 that makes it mobile and tablet friendly. It has various options in the WordPress Customizer to change the look of the theme. The theme customizer can be used to add your own favicon, logo, feature slide, services, 2 testimonial slider, blog, callout and much more. In the premium version you can add unlimited slides. There are a number of in-built widgets and support for various popular plugins like WPML, the Polylang Translation WordPress Plugin, Woocommerce and Contact Form 7. 10 beautifully designed templates like About Us, Services, Portfolio 2/3/4 column, Portfolio with Category, Portfolio Archive, Blog Left/Right Sidebar, Blog Fullwidth, Full Width Page, Contact Us and many useful sections for business using the Homepage template. Busiprof theme comes with various Locales. Just navigate to Appearance / Customize to start customizing.
pt: O tema Busiprof para WordPress é um tema responsivo e pronto para tradução que lhe permite criar sites e blogs impressionantes. O tema é apropriado para empresas, escritórios de advogados, comércio electrónico, agências de contabilidade, de viagens, fotografia, sites de receitas, design, blogs pessoais e qualquer tipo de sites criativos. O tema é desenvolvido com Bootstrap 3 que o torna adequado para dispositivos móveis e tablets. Tem várias opções no personalizador do WordPress que alteram a aparência do tema. O personalizador pode ser usado para adicionar o seu próprio favicon, logótipo, slider de destaque, serviços, 2 sliders de testemunhos, blog, chamada para acção e muito mais. Na versão premium poderá adicionar sliders ilimitados. Inclui diversos widgets e suporte para vários plugins populares, como WPML, Polylang, WooCommerce e Contact Form 7. Tem 10 bonitos modelos de páginas, como sobre nós, serviços, portfólio com 2/3/4 colunas, portfólio com categoria, arquivo de portfólio, blog com barra lateral à esquerda ou direita, blog a toda a largura, página a toda a largura, página de contacto e muitas secções úteis para empresas, através do modelo de página inicial. O tema Busiprof inclui diversos idiomas. Pode começar a personalizar o seu tema em Apresentação > Personalizar.

en: Enable logo text
pt: Activar logótipo em texto

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
pt: Busiprof: o tema perfeito para WordPress para programadores web e de aplicações

en: Our Testimonials
pt: Os nossos testemunhos

en: Number of shown clients
pt: Número de clientes apresentados

en: Want to add more Services? Then upgrade to Pro!
pt: Quer adicionar mais serviços? Actualize para Pro.

en: To add more slider and animation effects click to upgrade to pro
pt: Para adicionar mais efeitos de slider e de animação, clique para actualizar para Pro

en: Page
pt: Página

en: Articles posted by
pt: Artigos publicados por

en: Posts tagged
pt: Conteúdos com etiquetas

en: Search results for
pt: Resultados da pesquisa por

en: Archive by category
pt: Arquivo por categoria

note: Template Name of the theme
en: Home Two
pt: Página inicial dois

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
pt: Somos um apaixonado grupo de designers e programadores que adora criar temas WordPress espectaculares e fornecer suporte. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: Add Icon
pt: Adicionar ícone

en: Remove Icon
pt: Remover ícone

en: None
pt: Nenhum

en: Image type
pt: Tipo de imagem

en: Upload Image
pt: Carregar imagem

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
pt: Nota: Alguns ícones podem não ser mostrados aqui. Pode ver toda a lista de ícones em %1$s.

en: Open link in new tab:
pt: Abrir ligação num novo separador:

en: Text
pt: Texto

en: Delete field
pt: Eliminar campo

en: Link
pt: Ligação

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Color
pt: Cor

en: Customizer Repeater
pt: Repetidor

en: Add new field
pt: Adicionar novo campo

en: 24/7 Support
pt: Suporte 24/7

en: User Friendly
pt: Amigável para o utilizador

en: Unique Elements
pt: Elementos únicos

en: Add new Testimonial
pt: Adicionar novo testemunho

en: Testimonial content
pt: Conteúdo

en: Enable Home Testimonial section
pt: Activar secção de testemunhos

en: Enable Home Blog meta
pt: Activar metadados do blog

en: OFF
pt: Não

en: Open link in new tab
pt: Abrir ligação num novo separador

en: Service content
pt: Conteúdo

en: ON
pt: Sim

en: Add new Service
pt: Adicionar novo serviço

en: Enable Home Blog section
pt: Activar blog na página inicial

en: SEO Friendly URL
pt: URL optimizado para SEO

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
pt: É um facto há muito estabelecido que um leitor será distraído pelo conteúdo legível de uma página ao olhar para o seu layout.

en: Read more
pt: Ler mais

en: JOIN COURSE
pt: INSCREVER NO CURSO

en: In this email course I deliver 4 highly actionable tips on how you can build a website which is trustworthy and which, in turn, brings more business to you.
pt: Neste curso por email fornecemos 4 dicas práticas sobre como criar um site de confiança, que naturalmente lhe trará mais negócios.

en: Think of your website as a hardworking salesman who works 24/7 and never asks for a raise!
pt: Pense no seu site como um vendedor empenhado que trabalha 24/7 e que nunca pede um aumento!

en: To bring you more business.
pt: Aumentar os seus negócios.

en: A website exists for one and ONLY one reason:
pt: Um site existe por uma e apenas UMA razão:

en: CREATE TRUSTWORTHY WEBSITES
pt: CRIE SITES DE CONFIANÇA

en: WooCommerce sidebar area
pt: Área de barra lateral do WooCommerce

en: Sidebar widget area
pt: Widgets da barra lateral

en: Select column layout
pt: Seleccione o layout de colunas

en: Project Archive page setting
pt: Arquivo de projectos

en: Website
pt: Site

en: Phone
pt: Telefone

en: Address two
pt: Morada dois

en: Address one
pt: Morada um

en: Contact page setting
pt: Página de contactos

en: Project page settings
pt: Página de projectos

en: Service page settings
pt: Página dos serviços

en: About Us page settings
pt: Página Sobre nós

en: Animation speed
pt: Velocidade da animação

en: Meet our clients
pt: Conheça os nossos clientes

en: Designation
pt: Designação

en: Enable Home Project section
pt: Activar secção de projectos na página inicial

en: Button Link
pt: Ligação do botão

en: Button Text
pt: Texto do botão

en: Icon
pt: Ícone

en: Description
pt: Descrição

en: Title
pt: Título

en: Responsive WP theme
pt: Tema WP responsivo

en: Image
pt: Imagem

en: Infobar text
pt: Texto da barra de informação

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
pt: Depois de alterar a slug, por favor não se esqueça de guardar as ligações permanentes. Se não guardar, as ligações permanentes antigas não serão actualizadas.

en: Project’s category slug
pt: Slug da categoria de projectos

en: Theme Layout Manager
pt: Gestor de layout do tema

en: Footer copyright settings
pt: Copyright de rodapé

en: Enter Logo Height
pt: Insira a altura do logótipo

en: Enter Logo Width
pt: Insira a largura do logótipo

en: Leave a Reply
pt: Deixe uma resposta

en: Send Message
pt: Enviar mensagem

en: Logout
pt: Terminar sessão

en: Name
pt: Nome

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
pt: Tem de ter a <a href="%s">sessão iniciada</a> para publicar um comentário.

en: Blog Archive
pt: Arquivo do blog

en: Daily Archive
pt: Arquivo diário

en: Go Back
pt: Voltar

en: Oops! Page not found
pt: Ups! Página não encontrada

en: Error 404
pt: Erro 404

note: Template Name of the theme
en: Page Fullwidth
pt: Página a toda a largura

en: Awesome Services
pt: Serviços espectaculares

en: Tag  Archive
pt: Arquivo de etiquetas

en: Footer widget area
pt: Widgets do rodapé

en: Want to add a taxonomy archive portfolio template? Then
pt: Quer adicionar um modelo para arquivo de taxonomias de portfólio?

en: Google Maps URL
pt: URL do Google Maps

en: Enable Google Maps
pt: Activar Google Maps

en: Want to add contact template, Google Maps or Contact form? Then
pt: Quer adicionar modelos de página para contacto, Google Maps ou formulário de contactos?

en: Want to add project templates, like: Project 2 column, 3 column, 4 column, or portfolio categorisation? Then
pt: Quer adicionar modelos para projectos, como: projecto 2 colunas, 3 colunas, 4 colunas ou categorias de portfólio?

en: Enable Testimonial section
pt: Activar secção de testemunhos

en: Want to add service template, testimonial section or client section? Then
pt: Quer adicionar modelos de página para serviços, testemunhos ou clientes?

en: Enable Client section
pt: Activar secção de clientes

en: Enable Team section
pt: Activar secção de equipa

en: Want to add about us template, team section, or client section? Then
pt: Quer adicionar modelos de página para Sobre nós, secção de equipa ou secção de clientes?

en: Template settings
pt: Modelos

en: Click here to add client
pt: Clique aqui para adicionar cliente

en: Enable Home Client section
pt: Activar secção de clientes na página inicial

en: Want to add a Client section with slider animations? Then
pt: Quer adicionar secção de clientes com slider animado?

en: Client Slider setting
pt: Slider de clientes

en: Recent Blog setting
pt: Blog

en: (Sales & Marketing)
pt: (Comercial e Marketing)

en: <b>Our</b> Testimonials
pt: <b>Os nossos</b> testemunhos

en: Testimonial settings
pt: Testemunhos

en: Want to add more projects and categorisations? Then upgrade to Pro.
pt: Quer adicionar mais projectos e categorias? Actualize para Pro.

en: Project settings
pt: Projectos

en: Service settings
pt: Serviços

en: Enable slider
pt: Activar slider

en: Slider settings
pt: Slider

en: Enable Infobar
pt: Activar a barra de informação

en: Infobar settings
pt: Barra de informação

en: Homepage section settings
pt: Secções da página inicial

en: Team slug
pt: Slug de equipa

en: Projects slug
pt: Slug de projectos

en: Want to add a custom post type slug? Then
pt: Quer adicionar slug para tipo de conteúdo personalizado?

en: Section 5
pt: Secção 5

en: Section 4
pt: Secção 4

en: Section 3
pt: Secção 3

en: Section 2
pt: Secção 2

en: Section 1
pt: Secção 1

en: Want to change the Homepage layout section? Then
pt: Quer alterar o layout de secções na página inicial?

en: LinkedIn URL
pt: URL do LinkedIn

en: Facebook URL
pt: URL do Facebook

en: Twitter URL
pt: URL do Twitter

en: Enable footer's social icons
pt: Activar ícones das redes sociais no rodapé

en: Want to add social icons? Then
pt: Quer adicionar ícones de redes sociais?

en: Social icons
pt: Ícones de redes sociais

en: Upload logo
pt: Carregar logótipo

en: Enable front page
pt: Activar a página inicial

en: Front page
pt: Página inicial

en: General settings
pt: Definições gerais

en: The Pro Version gives you more opportunities to enhance your site and business. In order to create effective online presence one have to showcase their wide range of products, have to use contact us enquiry form, have to make effective about us page, have to introduce team members, etc etc . The pro version will give it all. Buy the pro version and give us a chance to serve you better.
pt: A versão Pro permite-lhe melhorar o seu site e o seu negócio. Para criar uma presença online eficaz, deverá apresentar uma vasta gama de produtos, usar um formulário de contacto, criar uma página sobre a empresa, apresentar os membros da equipa, etc. A versão Pro inclui tudo isto. Compre a versão Pro e permita-nos servi-lo melhor.

en: DOCUMENTATION
pt: DOCUMENTAÇÃO

en: ADD YOUR REVIEW
pt: ADICIONE A SUA AVALIAÇÃO

en: Next
pt: Seguinte

en: Previous
pt: Anterior

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
pt: Desculpe, mas a página que procura não existe.

en: We are a group of passionate designers & developers
pt: Somos um apaixonado grupo de designers e programadores

en: Graphic design & web design
pt: Design gráfico e web

en: Business cards
pt: Cartões de visita

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
pt: Lamentamos, mas nada correspondeu aos seus critérios de procura. Por favor, volte a tentar com palavras-chave diferentes.

en: Nothing Found
pt: Não foi encontrado nada

en: Primary Menu
pt: Menu principal

en: Upgrade to Pro
pt: Actualize para Pro

en: Enable Services on homepage
pt: Activar serviços na página inicial

en: Custom CSS
pt: CSS personalizado

en: Custom logo
pt: Logótipo personalizado

en: Web Design
pt: Design web

en: More Services
pt: Mais serviços

en: Service
pt: Serviço

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support.
pt: Somos um apaixonado grupo de designers e programadores que adora criar temas WordPress espectaculares e fornecer suporte.

en: Recent Blog
pt: Novo no blog

en: Testimonial
pt: Testemunhos

en: Project Four
pt: Projecto quatro

en: Project Three
pt: Projecto três

en: Project Two
pt: Projecto dois

en: Project One
pt: Projecto um

en: Recent Projects
pt: Projectos recentes

en: Copyright text
pt: Texto de copyright

note: Template Name of the theme
en: Home
pt: Página inicial

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

en: Reply
pt: Responder

en: Logged in as
pt: Sessão iniciada como

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários mais antigos

en: Comment navigation
pt: Navegação de comentários

en: Comment
pt: Comentário

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt: Este conteúdo está protegido por senha. Introduza a senha para ver os comentários.

en: Category Archive
pt: Arquivo da categoria

en: Read More
pt: Ler mais

en: Leave a comment
pt: Deixe um comentário

en: Yearly Archive
pt: Arquivo anual

en: Monthly Archive
pt: Arquivo mensal

en: Search
pt: Procurar
