Themes - Busiprof - en to nl translation catalogue (176 entries)

note: Description of the theme
en: Busiprof WordPress Theme is a fully responsive and translation-ready theme that allows you to create stunning blogs and websites. The theme is well suited for companies, law firms,ecommerce, finance, agency, travel, photography, recipes, design, arts, personal and any other creative websites and blogs. The theme is developed using Bootstrap 3 that makes it mobile and tablet friendly. It has various options in the WordPress Customizer to change the look of the theme. The theme customizer can be used to add your own favicon, logo, feature slide, services, 2 testimonial slider, blog, callout and much more. In the premium version you can add unlimited slides. There are a number of in-built widgets and support for various popular plugins like WPML, the Polylang Translation WordPress Plugin, Woocommerce and Contact Form 7. 10 beautifully designed templates like About Us, Services, Portfolio 2/3/4 column, Portfolio with Category, Portfolio Archive, Blog Left/Right Sidebar, Blog Fullwidth, Full Width Page, Contact Us and many useful sections for business using the Homepage template. Busiprof theme comes with various Locales. Just navigate to Appearance / Customize to start customizing.
nl: Busiprof WordPress-thema is een volledige responsive en klaar-voor-vertaling thema die het mogelijk maakt om prachtige blogs en websites te maken. Het thema is zeer geschikt voor bedrijven, advocatenkantoren, e-commerce, financiën, bureaus, reizen, fotografie, recepten, ontwerp, kunst, persoonlijk en alle andere creatieve websites en blogs. Het thema is ontwikkeld met Bootstrap 3 waardoor het mobiel- en tabletvriendelijk is. Het heeft verschillende opties in de WordPress Customizer om het ontwerp van het thema te wijzigen. De thema-customizer kan worden gebruikt om je eigen aangepaste favicon, logo, uitgelichte slider, diensten, 2 recensie sliders, blog, callout en nog veel meer toe te voegen. In de premium versie kun je een onbeperkt aantal slides toevoegen. Er zijn een aantal ingebouwde widgets en ondersteuning voor populaire plugins, zoals WPML, de Polylang vertaling WordPress plugin en Contact Form 7. 10 prachtig vormgegeven templates, zoals een over ons, diensten, portfolio 2/3/4-kolommen, portfolio met categorie, portfolio archief, blog zijbalk links/rechts, blog volledige breedte, pagina volledige breedte, contacteer ons en veel bruikbare secties voor bedrijven door het Homepagina-sjabloon te gebruiken. Busiprof-thema heeft verschillende vertalingen. Navigeer meteen naar Weergave / Aanpassen om te starten met je aanpassingen.

en: Enable logo text
nl: Tekstlogo inschakelen

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
nl: Busiprof: het perfecte WordPress-thema voor een app en webontwikkelaar

en: Our Testimonials
nl: Onze recensies

en: Number of shown clients
nl: Aantal te tonen klanten

en: Want to add more Services? Then upgrade to Pro!
nl: Wil je meer diensten toevoegen? Upgrade dan naar Pro!

en: To add more slider and animation effects click to upgrade to pro
nl: Om meer slider- en animatie-effecten toe te voegen, klik dan om naar pro te upgraden

en: Page
nl: Pagina

en: Articles posted by
nl: Artikelen geplaatst door

en: Posts tagged
nl: Berichten getagd

en: Search results for
nl: Zoekresultaten voor

en: Archive by category
nl: Archief op categorie

note: Template Name of the theme
en: Home Two
nl: Home twee

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
nl: We zijn een groep gepassioneerde ontwerpers en ontwikkelaars die dol zijn op het maken van geweldige WordPress-thema's & het geven van ondersteuning. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: Add Icon
nl: Icoon toevoegen

en: Remove Icon
nl: Verwijder icoon

en: None
nl: Geen

en: Image type
nl: Type afbeelding

en: Upload Image
nl: Upload afbeelding

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
nl: Opmerking: enkele iconen worden hier niet weergeven. Je kunt een volledige lijst van iconen zien via %1$s.

en: Open link in new tab:
nl: Link in een nieuwe tab openen:

en: Text
nl: Tekst

en: Delete field
nl: Verwijder veld

en: Subtitle
nl: Ondertitel

en: Color
nl: Kleur

en: Customizer Repeater
nl: Customizer herhaler

en: Add new field
nl: Voeg een nieuw veld toe

en: 24/7 Support
nl: 24/7 ondersteuning

en: User Friendly
nl: Gebruiksvriendelijk

en: Unique Elements
nl: Unieke elementen

en: Add new Testimonial
nl: Nieuwe recensie toevoegen

en: Testimonial content
nl: Inhoud recensie

en: Enable Home Testimonial section
nl: Recensie-sectie homepagina inschakelen

en: Enable Home Blog meta
nl: Blogmeta homepagina inschakelen

en: OFF
nl: UIT

en: Open link in new tab
nl: Link in nieuw tabblad openen

en: Service content
nl: Inhoud dienst

en: ON
nl: AAN

en: Add new Service
nl: Nieuwe dienst toevoegen

en: Enable Home Blog section
nl: Blog-sectie homepagina inschakelen

en: SEO Friendly URL
nl: SEO-vriendelijke URL

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
nl: Het is een welbekend feit dat een lezer zal worden afgeleid van de leesbare inhoud van een pagina als deze naar zijn lay-out kijkt.

en: Read more
nl: Meer lezen

en: JOIN COURSE
nl: CURSUS VOLGEN

en: In this email course I deliver 4 highly actionable tips on how you can build a website which is trustworthy and which, in turn, brings more business to you.
nl: In deze e-mailcursus bied ik je 4 bruikbare tips aan over hoe je een website kunt bouwen welke betrouwbaar is en, in ruil daarvoor, zorgt voor meer klanten.

en: Think of your website as a hardworking salesman who works 24/7 and never asks for a raise!
nl: Stel je voor dat je website een hardwerkende verkoper is die 24/7 voor je werkt en nooit om een loonsverhoging vraagt!

en: To bring you more business.
nl: Het brengen van meer klanten.

en: A website exists for one and ONLY one reason:
nl: Een website bestaat om maar ÉÉN enkele reden:

en: CREATE TRUSTWORTHY WEBSITES
nl: MAAK BETROUWBARE WEBSITES

en: WooCommerce sidebar area
nl: WooCommerce zijbalk gebied

en: Sidebar widget area
nl: Zijbalk widgetruimte

en: Select column layout
nl: Kolom-layout selecteren

en: Project Archive page setting
nl: Instelling archiefpagina project

en: Phone
nl: Telefoon

en: Address two
nl: Adres twee

en: Address one
nl: Adres één

en: Contact page setting
nl: Contactpagina-instelling

en: Project page settings
nl: Instellingen projectpagina

en: Service page settings
nl: Dienst pagina-instellingen

en: About Us page settings
nl: Over ons pagina-instellingen

en: Animation speed
nl: Snelheid animatie

en: Meet our clients
nl: Ontmoet onze klanten

en: Designation
nl: Bestemming

en: Enable Home Project section
nl: Project-sectie homepagina inschakelen

en: Button Link
nl: Link knop

en: Button Text
nl: Tekst knop

en: Icon
nl: Icoon

en: Description
nl: Beschrijving

en: Title
nl: Titel

en: Responsive WP theme
nl: Responsive WP-thema

en: Image
nl: Afbeelding

en: Infobar text
nl: Tekst informatiebalk

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
nl: Vergeet niet om na het wijzigen van de slug de permalinks op te slaan. Zonder het opslaan worden de oude permalinks niet bijgewerkt.

en: Project’s category slug
nl: Projectcategorie slug

en: Theme Layout Manager
nl: Thema lay-out beheerder

en: Footer copyright settings
nl: Copyright footer-instellingen

en: Enter Logo Height
nl: Vul hoogte logo in

en: Enter Logo Width
nl: Vul breedte logo in

en: Leave a Reply
nl: Geef een reactie

en: Send Message
nl: Verzend bericht

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Email
nl: E-mail

en: Name
nl: Naam

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
nl: Je moet <a href="%s">ingelogd</a> zijn om een reactie te plaatsen

en: Blog Archive
nl: Blog archief

en: Daily Archive
nl: Dagelijks archief

en: Go Back
nl: Ga terug

en: Oops! Page not found
nl: Oeps! Pagina niet gevonden

en: Error 404
nl: Fout 404

note: Template Name of the theme
en: Page Fullwidth
nl: Pagina volledige breedte

en: Awesome Services
nl: Geweldige diensten

en: Tag  Archive
nl: Tag archief

en: Footer widget area
nl: Footer widget ruimte

en: Want to add a taxonomy archive portfolio template? Then
nl: Wil je een taxonomie voor archief portfolio template toevoegen? Dan moet je

en: Enable Google Maps
nl: Google Maps inschakelen

en: Want to add contact template, Google Maps or Contact form? Then
nl: Wil je een contacttemplate, Google Maps of contactformulier toevoegen? Dan moet je

en: Want to add project templates, like: Project 2 column, 3 column, 4 column, or portfolio categorisation? Then
nl: Wil je projecttemplates, zoals project 2 kolommen, 3 kolommen, 4 kolommen of portfoliocategorisatie, toevoegen? Dan moet je

en: Enable Testimonial section
nl: Recensie-sectie inschakelen

en: Want to add service template, testimonial section or client section? Then
nl: Wil je een diensttemplate, recensie-sectie of klant-sectie toevoegen? Dan moet je

en: Enable Client section
nl: Klant-sectie inschakelen

en: Enable Team section
nl: Team-sectie inschakelen

en: Want to add about us template, team section, or client section? Then
nl: Wil je een over ons-template, team-sectie of klant-sectie toevoegen? Dan moet je

en: Template settings
nl: Template-instellingen

en: Click here to add client
nl: Klik hier om een klant toe te voegen

en: Enable Home Client section
nl: Klant-sectie homepagina inschakelen

en: Want to add a Client section with slider animations? Then
nl: Wil je een klant-sectie met slideranimaties toevoegen? Dan moet je

en: Client Slider setting
nl: Instelling klantslider

en: Recent Blog setting
nl: Instelling recente blog

en: (Sales & Marketing)
nl: (Verkoop & marketing)

en: <b>Our</b> Testimonials
nl: <b>Onze</b> recensies

en: Testimonial settings
nl: Recensie-instellingen

en: Want to add more projects and categorisations? Then upgrade to Pro.
nl: Wil je meer projecten en categoriseringen toevoegen? Upgrade dan naar Pro.

en: Project settings
nl: Project-instellingen

en: Service settings
nl: Dienst-instellingen

en: Enable slider
nl: Slider inschakelen

en: Slider settings
nl: Slider-instellingen

en: Enable Infobar
nl: Informatiebalk inschakelen

en: Infobar settings
nl: Instellingen informatiebalk

en: Homepage section settings
nl: Instellingen homepagina-sectie

en: Projects slug
nl: Projecten slug

en: Want to add a custom post type slug? Then
nl: Wil je een aangepaste soort slug voor een bericht toevoegen? Dan moet je

en: Section 5
nl: Sectie 5

en: Section 4
nl: Sectie 4

en: Section 3
nl: Sectie 3

en: Section 2
nl: Sectie 2

en: Section 1
nl: Sectie 1

en: Want to change the Homepage layout section? Then
nl: Wil je de lay-outsectie van de homepagina wijzigen? Dan moet je

en: Enable footer's social icons
nl: Sociale iconen footer inschakelen

en: Want to add social icons? Then
nl: Wil je sociale iconen toevoegen? Dan moet je

en: Social icons
nl: Social iconen

en: Upload logo
nl: Logo uploaden

en: Enable front page
nl: Voorpagina inschakelen

en: Front page
nl: Startpagina

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: The Pro Version gives you more opportunities to enhance your site and business. In order to create effective online presence one have to showcase their wide range of products, have to use contact us enquiry form, have to make effective about us page, have to introduce team members, etc etc . The pro version will give it all. Buy the pro version and give us a chance to serve you better.
nl: De Pro-versie biedt meer mogelijkheden om je site en bedrijf te verbeteren. Om een goede online aanwezigheid te hebben, moet je de brede selectie van producten tentoonstellen, moet je een neem contact met ons op-formulier hebben, moet je een effectieve over ons-pagina hebben, moet je teamleden introduceren, enz. De Pro-versie biedt het allemaal. Koop de Pro-versie en geef ons een kans om je verder te helpen.

en: DOCUMENTATION
nl: Documentatie

en: ADD YOUR REVIEW
nl: Je review toevoegen

en: Next
nl: Volgende

en: Previous
nl: Vorige

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
nl: Het spijt ons, maar de pagina die je zoekt bestaat niet.

en: We are a group of passionate designers & developers
nl: We zijn een groep met gepassioneerde ontwerpers & ontwikkelaars

en: Graphic design & web design
nl: Grafisch ontwerp & web ontwerp

en: Business cards
nl: Visitekaartjes

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, geen resultaten voldeden aan de zoekcriteria. Probeer het opnieuw met andere zoekwoorden.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: Primary Menu
nl: Primair menu

en: Upgrade to Pro
nl: Upgraden naar Pro

en: Enable Services on homepage
nl: Diensten op homepagina inschakelen

en: Custom CSS
nl: Aangepaste CSS

en: Custom logo
nl: Eigen logo

en: Web Design
nl: Webdesign

en: More Services
nl: Meer diensten

en: Service
nl: Dienst

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support.
nl: We zijn een groep gepassioneerde ontwerpers en ontwikkelaars die dol zijn op het maken van geweldige WordPress-thema's & het geven van ondersteuning.

en: Recent Blog
nl: Recente blog

en: Testimonial
nl: Recensie

en: Project Four
nl: Project vier

en: Project Three
nl: Project drie

en: Project Two
nl: Project twee

en: Project One
nl: Project één

en: Recent Projects
nl: Recente projecten

en: Copyright text
nl: Copyright tekst

en: Your comment is awaiting moderation.
nl: Je reactie is in afwachting van moderatie.

en: Reply
nl: Beantwoorden

en: Logged in as
nl: Ingelogd als

en: Newer Comments &rarr;
nl: Nieuwere reacties &rarr;

en: &larr; Older Comments
nl: &larr; Oudere reacties

en: Comment navigation
nl: Reactienavigatie

en: Comment
nl: Reactie

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
nl: Dit bericht is beveiligd met een wachtwoord. Geef het wachtwoord om reacties te bekijken.

en: Category Archive
nl: Categorie archief

en: Read More
nl: Meer lezen

en: Leave a comment
nl: Een reactie plaatsen

en: Yearly Archive
nl: Jaarlijks archief

en: Monthly Archive
nl: Maandelijks archief

en: Search
nl: Zoeken
