Themes - Busiprof - en to it translation catalogue (176 entries)

en: #
it: nº

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Commenti meno recenti

en: (Sales & Marketing)
it: (Commerciale e Marketing)

en: 24/7 Support
it: Supporto 24/7

en: <b>Our</b> Testimonials
it: <b>I nostri</b> Testimonial

en: A website exists for one and ONLY one reason:
it: Un sito web esiste per una sola e UNICA ragione:

en: ADD YOUR REVIEW
it: AGGIUNGI LA TUA RECENSIONE

en: About Us page settings
it: Impostazione della pagina Chi siamo

en: Add Icon
it: Aggiungi un'icona

en: Add new Service
it: Aggiungi un nuovo Servizio

en: Add new Testimonial
it: Aggiungi un nuovo Testimonial

en: Add new field
it: Aggiungi un nuovo campo

en: Address one
it: Indirizzo uno

en: Address two
it: Indirizzo due

en: After changing the slug, please don't forget to save the permalinks. Without saving them, the old permalinks will not be updated.
it: Dopo aver cambiato lo slug, non dimenticarti di salvare i permalink. Se non li salvi, i vecchi permalink non saranno aggiornati.

en: Animation speed
it: Velocità dell'animazione

en: Archive by category
it: Archivio per categoria

en: Articles posted by
it: Articoli pubblicati da

en: Awesome Services
it: Fantastici Servizi

en: Blog Archive
it: Archivio del blog

en: Business cards
it: Biglietti da visita

en: Busiprof WordPress Theme is a fully responsive and translation-ready theme that allows you to create stunning blogs and websites. The theme is well suited for companies, law firms,ecommerce, finance, agency, travel, photography, recipes, design, arts, personal and any other creative websites and blogs. The theme is developed using Bootstrap 3 that makes it mobile and tablet friendly. It has various options in the WordPress Customizer to change the look of the theme. The theme customizer can be used to add your own favicon, logo, feature slide, services, 2 testimonial slider, blog, callout and much more. In the premium version you can add unlimited slides. There are a number of in-built widgets and support for various popular plugins like WPML, the Polylang Translation WordPress Plugin, Woocommerce and Contact Form 7. 10 beautifully designed templates like About Us, Services, Portfolio 2/3/4 column, Portfolio with Category, Portfolio Archive, Blog Left/Right Sidebar, Blog Fullwidth, Full Width Page, Contact Us and many useful sections for business using the Homepage template. Busiprof theme comes with various Locales. Just navigate to Appearance / Customize to start customizing.
it: Busiprof è un tema WordPress completamente responsive e predisposto per la traduzione che consente la creazione di splendidi siti web e blog. Il tema è particolarmente adatto a siti web di aziende, studi legali, viaggi, fotografia, ricette, arredamento, arte nonché per qualunque altro sito web o blog personale e creativo. Il tema è stato sviluppato con Bootstrap 3 che lo rende adatto ai dispositivi mobili e ai tablet. Il tema utilizza il menu Personalizza, dove puoi trovare varie opzioni per modificare l'aspetto del tema: inserire favicon, logo, immagine predefinita, servizi,2 diversi slider per i Testimonial, blog, callout e molto altro ancora. Nella versione Premium si possono aggiungere immagini illimitate. Ci sono diversi widget integrati e il supporto per plugin popolari come WPML, i plugin WordPress Polylang, WooCommerce e Contact Form 7.0.10, il template del portfolio, la pagina Contatti, le disposizioni delle colonne del portfolio e molte sezioni del template della Homepage dell'attività. Il tema Appointment è disponibile in varie lingue. Per iniziare a personalizzarlo, basta selezionare l'opzione Aspetto / Personalizza.

en: Busiprof: the perfect WordPress theme for an app and web developer
it: Busiprof: il tema WordPress perfetto per uno sviluppatore di siti web o di app

en: Button Link
it: Link del pulsante

en: Button Text
it: Testo del pulsante

en: CREATE TRUSTWORTHY WEBSITES
it: CREARE SITI WEB AFFIDABILI

en: Category Archive
it: Archivio per categoria

en: Click here to add client
it: Fai clic qui per aggiungere un cliente

en: Client Slider setting
it: Impostazioni dello Slider Clienti

en: Color
it: Colore

en: Comment
it: Commento

en: Comment navigation
it: Navigazione commenti

en: Contact page setting
it: Impostazioni della pagina Contatti

en: Copyright text
it: Testo del copyright

en: Custom CSS
it: CSS Personalizzato

en: Custom logo
it: Logo personalizzato

en: DOCUMENTATION
it: DOCUMENTAZIONE

en: Daily Archive
it: Archivio giornaliero

en: Delete field
it: Elimina il campo

en: Description
it: Descrizione

en: Designation
it: Designazione

en: Enable Client section
it: Abilita la sezione Clienti

en: Enable Google Maps
it: Abilita Google Maps

en: Enable Home Blog meta
it: Abilita i meta della sezione Blog della Homepage

en: Enable Home Blog section
it: Abilita la sezione Blog della Homepage

en: Enable Home Client section
it: Abilita la sezione Clienti della Homepage

en: Enable Home Project section
it: Abilita la sezione Progetti della Homepage

en: Enable Home Testimonial section
it: Abilita la sezione Testimonial della Homepage

en: Enable Infobar
it: Abilita Infobar

en: Enable Services on homepage
it: Abilita la sezione Servizi nella Homepage

en: Enable Team section
it: Abilita la sezione Team

en: Enable Testimonial section
it: Abilita la sezione Testimonial

en: Enable footer's social icons
it: Abilita le icone dei social network nel footer

en: Enable front page
it: Abilita la pagina iniziale

en: Enable logo text
it: Abilita il testo del logo

en: Enable slider
it: Abilita lo slider

en: Enter Logo Height
it: Inserisci l'altezza del logo

en: Enter Logo Width
it: Inserisci la larghezza del logo

en: Error 404
it: Errore 404

en: Facebook URL
it: URL di Facebook

en: Footer copyright settings
it: Impostazioni del copyright nel footer

en: Footer widget area
it: Area dei widget del footer

en: Front page
it: Pagina iniziale

en: General settings
it: Impostazioni Generali

en: Go Back
it: Indietro

en: Google Maps URL
it: URL di Google Maps

en: Graphic design & web design
it: Graphic design e web design

en: Home Two
it: Home Due

en: Homepage section settings
it: Impostazioni della sezione Homepage

en: Icon
it: Icona

en: Image
it: Immagine

en: Image type
it: Tipo di immagine

en: In this email course I deliver 4 highly actionable tips on how you can build a website which is trustworthy and which, in turn, brings more business to you.
it: In questo corso via e-mail, ti fornirò 4 utilissimi consigli su come creare un sito web affidabile in grado di incrementare la tua attività.

en: Infobar settings
it: Impostazioni della Infobar

en: Infobar text
it: Testo della Infobar

en: It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout.
it: È un fatto noto da lungo tempo che un lettore che stia solo guardando il layout di una pagina, verrà distratto da un testo leggibile.

en: JOIN COURSE
it: PARTECIPA AL CORSO

en: Leave a Reply
it: Lascia una risposta

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: LinkedIn URL
it: URL di LinkedIn

en: Logged in as
it: Sei connesso come

en: Logout
it: Esci

en: Meet our clients
it: Ecco i nostri Clienti

en: Monthly Archive
it: Archivio mensile

en: More Services
it: Altri Servizi

en: Name
it: Nome

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti più recenti &rarr;

en: Next
it: Successivo

en: None
it: Nessuno

en: Note: Some icons may not be displayed here. You can see the full list of icons at %1$s.
it: Nota: alcune icone potrebbero non essere visualizzate qui. Puoi vedere la lista completa delle icone qui %1$s

en: Nothing Found
it: Non è stato trovato nulla

en: Number of shown clients
it: Numero di Clienti da mostrare

en: Oops! Page not found
it: Ops! La pagina non è stata trovata

en: Open link in new tab
it: Apri il link in una nuova scheda

en: Open link in new tab:
it: Apri il link in una nuova scheda:

en: Our Testimonials
it: I nostri Testimonial

en: Page
it: Pagina

en: Page Fullwidth
it: Pagina a larghezza intera

en: Phone
it: Telefono

en: Posts tagged
it: Articoli taggati

en: Previous
it: Precedente

en: Primary Menu
it: Menu principale

en: Project Archive page setting
it: Impostazioni della pagina Archivio del Progetto

en: Project Four
it: Progetto Quattro

en: Project One
it: Progetto Uno

en: Project Three
it: Progetto Tre

en: Project Two
it: Progetto Due

en: Project page settings
it: Impostazioni della pagina Progetto

en: Project settings
it: Impostazioni della sezione Portfolio

en: Projects slug
it: Slug dei progetti

en: Project’s category slug
it: Slug della categoria Progetto

en: Read More
it: Leggi tutto

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Recent Blog
it: Recenti dal Blog

en: Recent Blog setting
it: Impostazioni della sezione Recenti dal Blog

en: Recent Projects
it: Progetti Recenti

en: Remove Icon
it: Rimuovi l'icona

en: Reply
it: Rispondi

en: Responsive WP theme
it: Tema WP Responsive

en: SEO Friendly URL
it: URL SEO Friendly  (Permalink)

en: Search
it: Cerca

en: Search results for
it: Risultati della ricerca per

en: Section 1
it: Sezione 1

en: Section 2
it: Sezione 2

en: Section 3
it: Sezione 3

en: Section 4
it: Sezione 4

en: Section 5
it: Sezione 5

en: Select column layout
it: Seleziona il layout a colonne

en: Send Message
it: Invia il messaggio

en: Service
it: Servizio

en: Service content
it: Contenuto del Servizio

en: Service page settings
it: Impostazione della pagina Servizi

en: Service settings
it: Impostazioni della sezione Servizi

en: Sidebar widget area
it: Area del widget della barra laterale

en: Slider settings
it: Impostazioni dello Slider

en: Social icons
it: Icone per i social network

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
it: Siamo spiacenti ma non è disponibile alcun elemento corrispondente ai criteri di ricerca inseriti. Riprovare con parole chiave diverse.

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Tag  Archive
it: Archivio dei tag

en: Team slug
it: Slug della sezione Team

en: Template settings
it: Impostazioni del template

en: Testimonial content
it: Contenuto del Testimonial

en: Testimonial settings
it: Impostazioni del Testimonial

en: Text
it: Testo

en: The Pro Version gives you more opportunities to enhance your site and business. In order to create effective online presence one have to showcase their wide range of products, have to use contact us enquiry form, have to make effective about us page, have to introduce team members, etc etc . The pro version will give it all. Buy the pro version and give us a chance to serve you better.
it: La versione Pro offre maggiori opportunità per migliorare il tuo sito e far crescere la tua attività. Per creare un'efficace presenza online è necessario mostrare un'ampia gamma di prodotti, utilizzare un modello per essere contatti e ricevere richieste, creare un'efficace pagina "Chi siamo", presentare i componenti del team, ecc. ecc. La versione Pro offre tutto questo. Acquista la versione Pro oggi e dacci la possibilità di offrirti un servizio migliore.

en: Theme Layout Manager
it: Gestore del layout del tema

en: Think of your website as a hardworking salesman who works 24/7 and never asks for a raise!
it: Pensa al tuo sito web come a un infaticabile venditore che lavora 24/7 senza mai chiedere aumenti!

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
it: Questo post è protetto da password. Inserire la password corretta per visualizzare i commenti.

en: Title
it: Titolo

en: To add more slider and animation effects click to upgrade to pro
it: Per aggiungere altri effetti dello slider e delle animazioni fai clic e aggiorna alla versione Pro

en: To bring you more business.
it: incrementare il tuo business.

en: Twitter URL
it: URL di Twitter

en: Unique Elements
it: Elementi Unici

en: Upgrade to Pro
it: Esegui l'aggiornamento alla versione pro

en: Upload Image
it: Carica un'immagine

en: Upload logo
it: Carica il logo

en: Want to add a Client section with slider animations? Then
it: Vuoi aggiungere una sezione Clienti con animazioni dello slider? Allora

en: Want to add a custom post type slug? Then
it: Vuoi aggiungere uno slug per il Custom Post Type? Allora

en: Want to add a taxonomy archive portfolio template? Then
it: Vuoi aggiungere un template portfolio per un archivio di tassonomia? Allora

en: Want to add about us template, team section, or client section? Then
it: Vuoi aggiungere un template "Chi Siamo", una sezione Team o Clienti? Allora

en: Want to add contact template, Google Maps or Contact form? Then
it: Vuoi aggiungere un template Contatti, Google Maps o un modulo di contatto? Allora

en: Want to add more Services? Then upgrade to Pro!
it: Vuoi aggiungere altri Servizi? Aggiorna alla versione Pro!

en: Want to add more projects and categorisations? Then upgrade to Pro.
it: Vuoi aggiungere più Progetti e Categorie? Aggiorna alla versione Pro.

en: Want to add project templates, like: Project 2 column, 3 column, 4 column, or portfolio categorisation? Then
it: Vuoi aggiungere un template Progetti, come: Progetto a 2 colonne, 3 colonne o 4 colonne, o le categorizzazione del Portfolio? Allora

en: Want to add service template, testimonial section or client section? Then
it: Vuoi aggiungere un template Servizi, una sezione Testimonial o Clienti? Allora

en: Want to add social icons? Then
it: Vuoi aggiungere le icone dei social network? Allora

en: Want to change the Homepage layout section? Then
it: Vuoi cambiare la sezione layout della Homepage? Allora

en: We are a group of passionate designers & developers
it: Siamo un gruppo di designer e di sviluppatori appassionati

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support.
it: Siamo un gruppo di designer e di sviluppatori appassionati che adorano creare fantastici temi WordPress e offrire supporto

en: We are a group of passionate designers and developers who really love creating awesome WordPress themes & giving support. Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...
it: Siamo un gruppo di designer e di sviluppatori appassionati che adorano creare fantastici temi WordPress e offrire supporto Widest laborum dolo rumes fugats untras. Ethar omnis iste natus error sit voluptatem accusantiexplicabo. Nemo enim ipsam eque porro quisquam est, qui dolorem ipsum am quaerat voluptatem...

en: We are sorry, but the page you are looking for does not exist.
it: La pagina che stai cercando è inesistente.

en: Website
it: Sito web

en: WooCommerce sidebar area
it: Area della barra laterale di WooCommerce

en: Yearly Archive
it: Archivio annuale

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment
it: Devi aver effettuato il <a href="%s">login</a> per pubblicare un commento

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il commento è in attesa di moderazione.
