Plugins - WP Maintenance Mode - Development (trunk) - en to pt translation catalogue (130 entries)

en: GDPR
pt: RGPD

en: Link name
pt: Nome da ligação

en: What is your name?
pt: Qual é o seu nome?

en: Message 10
pt: Mensagem 10

en: Message 9
pt: Mensagem 9

en: Message 8
pt: Mensagem 8

en: Message 7
pt: Mensagem 7

en: Message 6
pt: Mensagem 6

en: Message 5
pt: Mensagem 5

en: Message 4
pt: Mensagem 4

en: Message 3
pt: Mensagem 3

en: Message 2
pt: Mensagem 2

en: Message 1
pt: Mensagem 1

en: (click on button two)
pt: (clique no botão dois)

en: (click on button one)
pt: (clique no botão um)

en: Edit button two
pt: Editar botão dois

en: Edit button one
pt: Editar botão um

en: Response
pt: Resposta

en: Upload avatar
pt: Carregar avatar

en: Customize Messages
pt: Personalizar mensagens

en: See our WordPress Themes!
pt: Veja os nossos temas WordPress!

en: We hope you like the WP Maintenance Mode plugin! Now you can buy WordPress Themes directly from us on ThemeForest. We're StrictThemes and we create best designed and coded WordPress Themes.
pt: Esperemos que goste do plugin WP Maintenance Mode! Agora pode comprar os nossos temas no ThemeForest. Somos a StrictThemes e criamos temas desenhados para WordPress.

en: Premium WordPress Themes from WP Maintenance Mode authors!
pt: Temas premium para WordPress dos autores do WP Maintenance Mode!

en: The nonce field must not be empty.
pt: O campo nonce não pode estar vazio.

en: Security check.
pt: Verificação de segurança.

en: Allowed formats: UA-XXXXXXXX, UA-XXXXXXXX-XXXX. Eg: UA-12345678-1 is valid
pt: Formatos permitidos: UA-XXXXXXXX, UA-XXXXXXXX-XXXX. Por exemplo: UA-12345678-1 é válido

en: If you like <strong>WP Maintenance Mode</strong> please leave us a %s rating. A huge thank you from WP Maintenance Mode makers in advance!
pt: Se gosta do <strong>WP Maintenance Mode</strong> por favor deixe uma classificação de %s. Os criadores do WP Maintenance Mode agradecem-lhe desde já!

en: You do not have access to this resource.
pt: Não tem permissão para aceder a este recurso.

en: The tab slug must not be empty.
pt: A slug do separador não pode estar vazia.

en: The tab slug must exist.
pt: A slug do separador tem que existir.

en: Notice key cannot be empty.
pt: A notice key não pode estar vazia.

en: You have been contacted via %s.
pt: Foi contactado via %s.

en: Name:
pt: Nome:

en: Content:
pt: Conteúdo:

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: If you want to redirect a user (with no access to Dashboard/Backend) to a URL (different from WordPress Dashboard URL) after login, then define a URL (incl. http://)
pt: Se quiser redireccionar um utilizador (sem permissão de acesso à administração ou frente do site) para um URL (diferente do URL do painel do WordPress) depois de iniciar a sessão, defina um URL incluindo http://.

en: Other products
pt: Outros produtos

en: Empty subscribers list
pt: Limpar lista de subscritores

en: Select role(s)
pt: Seleccione os papéis

en: Which user role is allowed to access the backend of this blog? Administrators will always have access.
pt: Que papel tem permissão de acesso à administração deste site? Os administradores terão sempre acesso.

en: Which user role is allowed to access the frontend of this blog? Administrators will always have access.
pt: Que papel tem permissão de acesso à frente deste site? Os administradores terão sempre acesso.

en: Maintenance mode
pt: Modo de manutenção

en: Notify me when it's ready
pt: Notificar-me quando estiver disponível.

en: your e-mail...
pt: o seu email...

en: Subscribe
pt: Subscrever

en: Name
pt: Nome

en: E-mail
pt: Email

en: Your message
pt: A sua mensagem

en: Send
pt: Enviar

en: Contact us
pt: Contacte-nos

en: General
pt: Geral

en: Modules
pt: Módulos

en: Status
pt: Estado

en: Activated
pt: Activado

en: Deactivated
pt: Desactivado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Redirection
pt: Redireccionar

en: Exclude
pt: Excluir

en: Exclude feed, pages, archives or IPs from maintenance mode. Add one slug / IP per line!
pt: Excluir feeds, páginas, arquivos ou IPs do modo de manutenção. Adicionar um URL / IP por cada linha!

en: Notice
pt: Notificações

en: Do you want to see notices when maintenance mode is activated?
pt: Pretende ver notificações enquanto o modo de manutenção estiver activo?

en: Content
pt: Conteúdo

en: Title (HTML tag)
pt: Título (etiqueta HTML)

en: Text
pt: Texto

en: Background
pt: Fundo

en: Choose type
pt: Escolher tipo

en: Custom color
pt: Cor personalizada

en: Uploaded background
pt: Fundo carregado

en: Predefined background
pt: Fundo predefinido

en: Choose color
pt: Escolher cor

en: Upload background
pt: Carregar fundo

en: Backgrounds should have 1920x1280 px size.
pt: Fundos deverão ter 1920x1280 px de tamanho.

en: Choose background
pt: Escolher fundo

en: Countdown
pt: Contagem decrescente

en: Show countdown?
pt: Mostrar contagem decrescente?

en: Start date
pt: Data de início

en: Countdown (remaining time)
pt: Contagem decrescente (tempo que falta)

en: Days
pt: Dias

en: Hours
pt: Horas

en: Minutes
pt: Minutos

en: Color
pt: Cor

en: Show subscribe?
pt: Mostrar subscrição?

en: Stats
pt: Estatísticas

en: Export as CSV
pt: Exportar como CSV

en: Show social networks?
pt: Mostrar redes sociais?

en: Links target?
pt: Destino das ligações?

en: New page
pt: Nova página

en: Same page
pt: Mesma página

en: Choose how the links will open.
pt: Escolher como abrir as ligações.

en: Contact
pt: Contacto

en: Show contact?
pt: Mostrar contacto?

en: Email address
pt: Endereço de email

en: Effects
pt: Efeitos

en: Zoom - Zoomed
pt: Zoom

en: Tracking code
pt: Código de acompanhamento

en: Author
pt: Autor

en: Website
pt: Site

en: Resources
pt: Recursos

en: Settings
pt: Definições

en: The Maintenance Mode is <strong>active</strong>. Please don't forget to <a href="%s">deactivate</a> as soon as you are done.
pt: O modo de manutenção está <strong>activo</strong>. Por favor não se esqueça de <a href="%s">desactivar</a> assim que termine.

en: <p>Sorry for the inconvenience.<br />Our website is currently undergoing scheduled maintenance.<br />Thank you for your understanding.</p>
pt: <p>Desculpe pela inconveniência.<br />O site está neste momento numa manutenção agendada.<br />Obrigado pela sua compreensão.</p>

en: WP Maintenance Mode plugin was relaunched and you MUST revise <a href="%s">settings</a>.
pt: O plugin WP Maintenance Mode foi reactivado e DEVE rever as suas <a href="%s">definições</a>.

en: Maintenance Mode
pt: Modo de manutenção

en: Please enter a valid email address.
pt: Por favor introduza um endereço de email válido.

en: All fields required.
pt: Todos os campos são necessários.

en: Message via contact
pt: Mensagem via formulário de contacto

en: Your email was sent to the website administrator. Thanks!
pt: O seu email foi enviado ao administrador do site. Obrigado!

en: Dashboard
pt: Painel de administração

en: Settings saved.
pt: Definições guardadas.

en: Bypass for Search Bots
pt: Bypass para robôs de pesquisa

en: Allow Search Bots to bypass maintenance mode?
pt: Permitir que os robôs de pesquisa ultrapassem o modo de manutenção?

en: Robots Meta Tag
pt: Metatag para robôs

en: The robots meta tag lets you use a granular, page-specific approach to control how an individual page should be indexed and served to users in search results.
pt: A metatag de robôs permite usar uma abordagem por página específica para controlar como cada página individual deve ser indexada e disponibilizada aos utilizadores nos seus resultados de pesquisa.

en: Dashboard link
pt: Ligação para o painel de administração

en: Do you want to add a link to the dashboard on your maintenance mode page?
pt: Pretende deixar uma ligação para o painel de administração no seu modo de manutenção?

en: Save settings
pt: Guardar definições

en: Reset settings
pt: Repor definições

en: Social Networks
pt: Redes sociais

en: Move top - Move bottom
pt: Subir - descer

en: Fold - Unfold
pt: Dobrar - desdrobrar

en: Use Google Analytics?
pt: Utilizar Google Analytics?

en: Plugin Info
pt: Informação do plugin

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: You successfully subscribed. Thanks!
pt: Subscreveu com sucesso. Obrigado!

en: source <a href="%s" target="_blank">Free Photos</a>
pt: fonte <a href="%s" target="_blank">fotos gratuitas</a>

note: Description of the plugin
en: Adds a splash page to your site that lets visitors know your site is down for maintenance. It's perfect for a coming soon page.
pt: Adiciona uma página de entrada ao seu site que permite informar os visitantes que o seu site está em baixo para manutenção. É perfeito para uma página com convite a voltar brevemente.

en: Backend Role
pt: Papel de utilizador da administração

en: Frontend Role
pt: Papel de utilizador da frente do site

en: Heading
pt: Título
