Plugins - WP Maintenance Mode - Development (trunk) - en to ja_JP translation catalogue (135 entries)

en: Choose how the link will open.
ja_JP: リンクを開く方法を選択します。

en: Enable IP anonymization?
ja_JP: IP アドレスをマスキングしますか ?

[ctx: ajax response]
en: You have %d subscriber | You have %s subscribers
ja_JP[0]: %s人の購読者がいます

en: Privacy Policy
ja_JP: プライバシーポリシー

en: Link name
ja_JP: リンク名

en: I've read and agree with the site's privacy policy
ja_JP: サイトのプライバシーポリシーを読み、同意します。

en: Please type in your name.
ja_JP: 名前を入力してください。

en: Please type in a valid email address.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: Type your email here…
ja_JP: ここにメールアドレスを入力してください。

en: Customize Messages
ja_JP: カスタムメッセージ

en: Upload avatar
ja_JP: アバターをアップロード

en: Bot Name
ja_JP: ボットの名前

en: Tell me more
ja_JP: さらに詳しく教えてください

en: This name will appear when the bot is typing.
ja_JP: この名前は、ボットが入力しているときに表示されます。

en: A 512 x 512 px will work just fine.
ja_JP: 512 x 512pxで問題なく動作します。

en: Edit the placeholder's text
ja_JP: プレースホルダーのテキストを編集する

en: Response
ja_JP: 返答

en: Have a great day!
ja_JP: すてきな一日を !

en: Type your name here…
ja_JP: ここにあなたの名前を入力してください。

en: Got it! Thank you and see you soon here!
ja_JP: やった ! ありがとう、またここでお会いしましょう !

en: What is your name?
ja_JP: あなたのお名前は ?

en: I have just a few questions.
ja_JP: いくつか質問があります。

en: I know, you are very excited to see it, but we need a few days to finish it.
ja_JP: 早く見てみたい気持ちでいっぱいかと思いますが、完了までに数日かかります。

en: Manage Bot
ja_JP: ボットを管理

en: Message 1
ja_JP: メッセージ1

en: See our WordPress Themes!
ja_JP: WordPress テーマをご覧ください !

en: Premium WordPress Themes from WP Maintenance Mode authors!
ja_JP: WP Maintenance Mode の作者による、プレミアム WordPress テーマ !

en: Allowed formats: UA-XXXXXXXX, UA-XXXXXXXX-XXXX. Eg: UA-12345678-1 is valid
ja_JP: 有効なフォーマット: UA-XXXXXXXX, UA-XXXXXXXX-XXXX. 例: UA-12345678-1 は有効です

en: Security check.
ja_JP: セキュリティチェック

en: The nonce field must not be empty.
ja_JP: nonce フィールドは空であってはいけません。

en: If you like <strong>WP Maintenance Mode</strong> please leave us a %s rating. A huge thank you from WP Maintenance Mode makers in advance!
ja_JP: よければ <strong>WP Maintenance Mode</strong> に %s の評価を残してください。WP Maintenance Modeの作者から前もって感謝します。

en: Name:
ja_JP: 名前:

en: Content:
ja_JP: コンテンツ:

en: This field is required.
ja_JP: この項目は必須です。

en: You do not have access to this resource.
ja_JP: このリソースへのアクセス権がありません。

en: The tab slug must exist.
ja_JP: タブスラッグ名はすでに存在しています。

en: The tab slug must not be empty.
ja_JP: タブスラッグ名は空にすることはできません。

en: Other products
ja_JP: その他の製品

en: Empty subscribers list
ja_JP: 購読者リストが空です

en: Select role(s)
ja_JP: 権限を選択

en: Notice key cannot be empty.
ja_JP: 通知キーは空にすることはできません。

en: You have been contacted via %s.
ja_JP: %s様からのメールを受け付けました。

en: Which user role is allowed to access the frontend of this blog? Administrators will always have access.
ja_JP: このブログのフロントエンドにはどのユーザーの役割にアクセスできますか？管理者は常にアクセス権を持ちます。

en: Which user role is allowed to access the backend of this blog? Administrators will always have access.
ja_JP: このブログのバックエンドにアクセスできるユーザーの役割は何ですか？管理者は常にアクセス権を持ちます。

en: Email:
ja_JP: メールアドレス:

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

en: Redirection
ja_JP: リディレクション

en: Modules
ja_JP: モジュール

en: Color
ja_JP: 色

en: Text
ja_JP: テキスト

en: Dashboard
ja_JP: ダッシュボード

en: Activated
ja_JP: 有効化

en: Yes
ja_JP: はい

en: Resources
ja_JP: リソース

en: No
ja_JP: いいえ

en: Background
ja_JP: 背景

en: Website
ja_JP: ウェブサイト

en: Start date
ja_JP: 開始日

en: General
ja_JP: 一般

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Author
ja_JP: 登録者

en: Stats
ja_JP: 統計情報

en: Login
ja_JP: ログイン

en: Minutes
ja_JP: 分

en: Days
ja_JP: 日

en: Please enter a valid email address.
ja_JP: 有効なメールアドレスを入力してください。

en: your e-mail...
ja_JP: メールアドレス

en: E-mail
ja_JP: メールアドレス

en: Your message
ja_JP: メッセージ

en: Design
ja_JP: デザイン

en: Deactivated
ja_JP: 無効化

en: Choose color
ja_JP: 色を選択

en: Tracking code
ja_JP: トラッキングコード

en: Choose type
ja_JP: 背景の種類を選択

en: Maintenance mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Maintenance Mode
ja_JP: メンテナンスモード

en: Save settings
ja_JP: 設定を保存

en: Reset settings
ja_JP: 設定を初期化

en: Email address
ja_JP: メールアドレス

en: Social Networks
ja_JP: ソーシャルネットワーク

en: Countdown
ja_JP: カウントダウン

en: Heading
ja_JP: 見出し

en: Custom color
ja_JP: カスタムカラー

en: Notice
ja_JP: 通知

en: All fields required.
ja_JP: すべての項目に入力してください。

en: Subscribe
ja_JP: 登録

en: Plugin Info
ja_JP: プラグイン情報

en: Send
ja_JP: 送信

en: Contact us
ja_JP: お問い合わせ

en: Uploaded background
ja_JP: アップロードされた背景画像

en: Choose background
ja_JP: 背景を選択

en: Effects
ja_JP: 効果

en: Backgrounds should have 1920x1280 px size.
ja_JP: 背景画像のサイズは 1920x1280 px である必要があります。

en: Upload background
ja_JP: 背景画像をアップロード

en: Links target?
ja_JP: リンクの開き方

en: Choose how the links will open.
ja_JP: リンクを開く方法を選択してください。

en: <p>Sorry for the inconvenience.<br />Our website is currently undergoing scheduled maintenance.<br />Thank you for your understanding.</p>
ja_JP: <p>ご不便おかけしております。<br />現在、定期メンテナンス中です。<br />ご理解いただきまして、ありがとうございます。</p>

en: Message via contact
ja_JP: お問い合わせからメッセージを送ってください。

en: You successfully subscribed. Thanks!
ja_JP: 申し込みが成功しました。ありがとうございます！

en: WP Maintenance Mode plugin was relaunched and you MUST revise <a href="%s">settings</a>.
ja_JP: WP Maintenance Mode プラグインを更新したので、<a href="%s">設定</a>を変更する「必要」があります。

en: Allow Search Bots to bypass maintenance mode?
ja_JP: メンテナンスモード中、検索 Bot をバイパスしますか？

en: Backend Role
ja_JP: 管理画面にアクセス可能な権限

en: Frontend Role
ja_JP: フロントエンドにアクセス可能な権限

en: The robots meta tag lets you use a granular, page-specific approach to control how an individual page should be indexed and served to users in search results.
ja_JP: robots メタタグを使うと、粒度に応じたページごとのアプローチによって個別のページがどのようにインデックスされ、検索結果としてユーザーに提供されるのかをコントロールできます。

en: Exclude
ja_JP: 除外

en: Exclude feed, pages, archives or IPs from maintenance mode. Add one slug / IP per line!
ja_JP: フィード、ページ、アーカイブまたは IP をメンテナンスモードから除外します。一行ごとに一つのスラッグ／ IP を追加してください。

en: Do you want to see notices when maintenance mode is activated?
ja_JP: メンテナンスモードが有効のときに但し書きを表示しますか？

en: Dashboard link
ja_JP: ダッシュボードリンク

en: New page
ja_JP: 新規ページ

en: Same page
ja_JP: 同じページ

en: Fold - Unfold
ja_JP: 折りたたむ - 開く

note: Description of the plugin
en: Adds a splash page to your site that lets visitors know your site is down for maintenance. It's perfect for a coming soon page.
ja_JP: サイトにスプラッシュページを追加することで訪問者にあなたのサイトがメンテナンスでダウン中だと知らせることができます。カミングスーンページにうってつけです。

en: Use Google Analytics?
ja_JP: Google アナリティクスを使用しますか ?

en: Export as CSV
ja_JP: CSV として出力

en: Show social networks?
ja_JP: ソーシャルネットワークを表示しますか ?

en: Show countdown?
ja_JP: カウントダウンを表示しますか ?

en: Zoom - Zoomed
ja_JP: ズーム - ズーム済み

en: Title (HTML tag)
ja_JP: タイトル (HTML タグ)

en: Countdown (remaining time)
ja_JP: カウントダウン (残り時間)

en: Move top - Move bottom
ja_JP: 上部へ移動/下部へ移動

en: Predefined background
ja_JP: 既定の背景画像

en: Notify me when it's ready
ja_JP: 準備ができたら通知を受け取る

en: Robots Meta Tag
ja_JP: Robots Meta タグ

en: Bypass for Search Bots
ja_JP: 検索エンジンボットをバイパスする

en: The Maintenance Mode is <strong>active</strong>. Please don't forget to <a href="%s">deactivate</a> as soon as you are done.
ja_JP: メンテナンスモードが<strong>有効化</strong>されています。作業が終わったらすぐに<a href="%s">無効化</a>するのを忘れないでください。

en: Show contact?
ja_JP: 問い合わせを表示しますか ?

en: Your email was sent to the website administrator. Thanks!
ja_JP: メールをサイトの管理者に送信しました。ありがとうございます。

en: Show subscribe?
ja_JP: 購読を表示しますか?

en: Do you want to add a link to the dashboard on your maintenance mode page?
ja_JP: メンテナンスモードのページにダッシュボードへのリンクを追加しますか?

en: source <a href="%s" target="_blank">Free Photos</a>
ja_JP: ソース <a href="%" target="_blank">無料フォト</a>

en: Name
ja_JP: 名前

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Contact
ja_JP: お問い合わせ

en: Hours
ja_JP: 営業時間
