Plugins - Akismet Anti-Spam - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (204 entries)

en: Stats response could not be decoded.
sv_SE: Statistikens svar kunde inte avkodas.

en: Currently unable to fetch stats. Please try again.
sv_SE: För närvarande kan statistik inte hämtas. Försök igen.

en: API key must be set to fetch stats.
sv_SE: API-nyckeln måste vara inställd för att hämta statistik.

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on below.
sv_SE: För att hjälpa din webbplats med öppenhet enligt integritetslagar som GDPR kan Akismet visa ett meddelande till dina användare under dina kommentarformulär. Denna funktion är som standard inaktiverad, men du kan aktivera den nedan.

en: To help your site with transparency under privacy laws like the GDPR, Akismet can display a notice to your users under your comment forms. This feature is disabled by default, however, you can turn it on above.
sv_SE: För att hjälpa din webbplats med öppenhet enligt integritetslagar som GDPR kan Akismet visa ett meddelande till dina användare under dina kommentarformulär. Denna funktion är som standard inaktiverad, men du kan aktivera den ovan.

en:  Please <a href="%s">enable</a> or <a href="%s">disable</a> this feature. <a href="%s" id="akismet-privacy-notice-control-notice-info-link" target="_blank">More information</a>.
sv_SE:  Vänligen <a href="%s">aktivera</a> eller <a href="%s">inaktivera</a> denna funktion. <a href="%s" id="akismet-privacy-notice-control-notice-info-link" target="_blank">Mer information</a>.

en: Akismet & Privacy.
sv_SE: Akismet och integritet.

en: Do not display privacy notice.
sv_SE: Visa inte integritetsmeddelandet.

en: Display a privacy notice under your comment forms.
sv_SE: Visa ett integritetsmeddelande under dina kommentarsformulär.

en: Akismet privacy notice
sv_SE: Akismet integritetsmeddelande

en: Privacy
sv_SE: Integritet

en: This site uses Akismet to reduce spam. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Learn how your comment data is processed</a>.
sv_SE: Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. <a href="%s" target="_blank" rel="nofollow noopener">Lär dig hur din kommentardata bearbetas</a>.

en: We collect information about visitors who comment on Sites that use our Akismet anti-spam service. The information we collect depends on how the User sets up Akismet for the Site, but typically includes the commenter's IP address, user agent, referrer, and Site URL (along with other information directly provided by the commenter such as their name, username, email address, and the comment itself).
sv_SE: Vi samlar information om besökare som kommenterar på webbplatser som använder vår Akismet anti-skräppost-tjänst. Informationen vi samlar in beror på hur användaren konfigurerar Akismet för webbplatsen, men brukar innehålla kommentatorns IP-adress, användaragent, hänvisare och webbplats-URL (tillsammans med annan information som tillhandahålls direkt av kommentatorn såsom dess namn, användarnamn, e-postadress och själva kommentaren).

en: Comment discarded.
sv_SE: Kommentaren har kastats.

en: This site's API key is hardcoded and cannot be deleted.
sv_SE: Den här webbplatsens API-nyckel är hårdkodad och kan inte tas bort.

en: The value provided is not a valid and registered API key.
sv_SE: Det angivna värdet är inte en giltig och registrerad API-nyckel

en: This site's API key is hardcoded and cannot be changed via the API.
sv_SE: Den här webbplatsens API-nyckel är hårdkodad och kan inte ändras via API:et.

en: The time period for which to retrieve stats. Options: 60-days, 6-months, all
sv_SE: Tidsperioden för att hämta statistik. Alternativ: 60 dagar, 6 månader, allt

en: If true, show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
sv_SE: Om sant, visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarförfattare på kommentarlistningssidan.

en: If true, Akismet will automatically discard the worst spam automatically rather than putting it in the spam folder.
sv_SE: Om sant kommer Akismet ta bort den värsta skräpposten automatiskt istället för att lägga den i skräppostmappen.

en: A 12-character Akismet API key. Available at akismet.com/get/
sv_SE: En Akismet API-nyckel på 12 tecken. Finns på akismet.com/get/

en: Your site can&#8217;t connect to the Akismet servers.
sv_SE: Din webbplats får inte kontakt med Akismets servrar.

en: An Akismet API key has been defined in the %s file for this site.
sv_SE: En API-nyckel för Akismet har angetts i filen %s för denna webbplats.

en: Manual Configuration
sv_SE: Manuell konfigurering

en: On this page, you are able to update your Akismet settings and view spam stats.
sv_SE: På denna sida kan du uppdatera dina inställningar för Akismet och se spam-statistik.

note: Description of the plugin
en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started: activate the Akismet plugin and then go to your Akismet Settings page to set up your API key.
sv_SE: Akismet används av miljoner personer och är kanske världens bästa sätt att <strong>skydda din blogg från skräppost</strong>. Det skyddar din webbplats t.o.m. medan du sover. För att komma igång behöver du aktivera tillägget Akismet och sedan gå till inställningssidan för Akismet och konfigurera din API-nyckel.

en: Akismet Settings
sv_SE: Akismet-inställningar

en: Connect with API key
sv_SE: Anslut med hjälp av API-nyckel

en: (What is an API key?)
sv_SE: (Vad är en API-nyckel?)

en: Or enter an API key
sv_SE: Eller skriv in en API-nyckel

en: Or sign up with a different email address
sv_SE: Eller registrera dig med en annan e-postadress

en: You are connected as %s.
sv_SE: Du är ansluten som %s.

en: Connect with Jetpack
sv_SE: Anslut med hjälp av Jetpack

en: Use your Jetpack connection to activate Akismet.
sv_SE: Använd din Jetpack-anslutning för att aktivera Akismet.

en: Connect via Jetpack
sv_SE: Anslut via Jetpack

en: Select one of the options below to get started.
sv_SE: Kom igång genom att välja något av alternativen nedan.

en: Eliminate spam from your site
sv_SE: Eliminera skräppost på din webbplats

en: Would you like to <a href="%s">check pending comments</a>?
sv_SE: Vill du <a href="%s">kolla väntande kommentarer</a>?

en: Akismet is now protecting your site from spam. Happy blogging!
sv_SE: Nu skyddar Akismet din webbplats från skräppost. Lycka till med bloggandet!

en: Set up your Akismet account
sv_SE: Konfigurera ditt Akismet-konto

en: Detailed Stats
sv_SE: Detaljerad statistik

en: Statistics
sv_SE: Statistik

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. It keeps your site protected even while you sleep. To get started, just go to <a href="admin.php?page=akismet-key-config">your Akismet Settings page</a> to set up your API key.
sv_SE: Akismet, som används av miljoner personer, är kanske världens bästa sätt att <strong>skydda din blogg från skräppost</strong>. Det skyddar din webbplats t.o.m. medan du sover. För att komma igång behöver du bara gå till <a href="admin.php?page=akismet-key-config">din inställningssida för Akismet</a> för att konfigurera din API-nyckel.

en: Used by millions, Akismet is quite possibly the best way in the world to <strong>protect your blog from spam</strong>. Your site is fully configured and being protected, even while you sleep.
sv_SE: Akismet, som används av miljoner personer, är kanske världens bästa sätt att <strong>skydda din blogg från skräppost</strong>. Din webbplats är färdigkonfigurerad och skyddar din webbplats t.o.m. medan du sover.

en: %s comment was caught as spam. | %s comments were caught as spam.
sv_SE[0]: %s kommentar bedömdes som skräppost.
sv_SE[1]: %s kommentarer bedömdes som skräppost.

en: No comments were caught as spam.
sv_SE: Inga kommentarer bedömdes som skräppost.

en: Akismet checked %s comment. | Akismet checked %s comments.
sv_SE[0]: Akismet har kontrollerat %s kommentar.
sv_SE[1]: Akismet har kontrollerat %s kommentarer.

en: There were no comments to check. Akismet will only check comments in the Pending queue.
sv_SE: Det fanns inga kommentarer att granska. Akismet kontrollerar bara kommentarer i kön med väntande kommentarer.

en: Checking for Spam
sv_SE: Söker efter skräppost

en: Comment not found.
sv_SE: Kommentaren kunde inte hittas.

en: %d comment could not be checked. | %d comments could not be checked.
sv_SE[0]: %d kommentar kunde inte kontrolleras.
sv_SE[1]: %d kommentarer kunde inte kontrolleras.

en: %d comment moved to Spam. | %d comments moved to Spam.
sv_SE[0]: %d kommentar markerades som skräppost.
sv_SE[1]: %d kommentarer markerades som skräppost.

en: Processed %d comment. | Processed %d comments.
sv_SE[0]: Bearbetade %d kommentar.
sv_SE[1]: Bearbetade %d kommentarer.

en: Comment #%d could not be checked.
sv_SE: Kommentar #%d kunde inte kontrolleras.

en: Failed to connect to Akismet.
sv_SE: Kunde inte ansluta till Akismet.

en: Comment #%d is not spam.
sv_SE: Kommentar #%d är inte skräppost.

en: Comment #%d is spam.
sv_SE: Kommentar #%d är skräppost.

en: %s false positive | %s false positives
sv_SE[0]: %s falsk-positiv
sv_SE[1]: %s falsk-positiva

en: %s missed spam | %s missed spam
sv_SE[0]: %s missad skräppost
sv_SE[1]: %s missade skräpposter

en: Log in or sign up now.
sv_SE: Logga in eller registrera dig nu.

en: Already have your key? Enter it here.
sv_SE: Har du redan en nyckel? Ange den här.

en: Sign up with a different email address
sv_SE: Registrera dig med en annan e-postadress

en: Choose this option to use Akismet independently of your Jetpack connection.
sv_SE: Använd det här alternativet för att använda Akismet separat från din Jetpack-anslutning.

en: You don&#8217;t have an Akismet plan.
sv_SE: Du har ingen prenumeration för Akismet.

en: Your Akismet subscription is suspended.
sv_SE: Din prenumeration för Akismet är avstängd.

en: Your Akismet plan has been cancelled.
sv_SE: Din Akismet-prenumeration har blivit avbruten.

en: We cannot process your payment. Please <a href="%s" target="_blank">update your payment details</a>.
sv_SE: Vi kan inte bearbeta din betalning. Vänligen <a href="%s" target="_blank">uppdatera dina betaluppgifter</a>.

en: Please update your payment information.
sv_SE: Vänligen uppdatera din betalinformation.

en: <strong>Almost done</strong> - configure Akismet and say goodbye to spam
sv_SE: <strong>Nästan klart</strong> – konfigurera Akismet och vinka adjö till skräppost

en: Akismet has saved you %d minute! | Akismet has saved you %d minutes!
sv_SE[0]: Akismet har sparat dig %d minut!
sv_SE[1]: Akismet har sparat dig %d minuter!

en: Akismet has saved you %d hour! | Akismet has saved you %d hours!
sv_SE[0]: Akismet har sparat dig %d timme!
sv_SE[1]: Akismet har sparat dig %d timmar!

en: Akismet has saved you %s day! | Akismet has saved you %s days!
sv_SE[0]: Akismet har sparat dig %s dag!
sv_SE[1]: Akismet har sparat dig %s dagar!

en: Akismet filters out spam, so you can focus on more important things.
sv_SE: Akismet filtrerar bort skräppost så att du kan fokusera på viktigare saker.

en: To continue your service, <a href="%s" target="_blank">upgrade to an Enterprise subscription</a>, which covers an unlimited number of sites.
sv_SE: För att fortsätta din tjänst, <a href="%s" target="_blank">uppgradera till en Enterprise-prenumeration</a>, vilken tillåter användning på obegränsat antal webbplatser

en: Your Pro subscription allows the use of Akismet on only one site. Please <a href="%s" target="_blank">purchase additional Pro subscriptions</a> or upgrade to an Enterprise subscription that allows the use of Akismet on unlimited sites.
sv_SE: Din Pro-prenumeration tillåter endast användning av Akismet på en webbplats. Vänligen <a href="%s" target="_blank">köp fler Pro-prenumerationer</a> eller uppgradera till en Enterprise-prenumeration som tillåter användning av Akismet på obegränsat antal webbplatser.

en: The connection to akismet.com could not be established. Please refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a> and check your server configuration.
sv_SE: Anslutningen till aksimet.com misslyckades. Se <a href="%s" target="_blank">vår guide om brandväggar </a> och kontrollera din serverkonfiguration.

en: The API key you entered could not be verified.
sv_SE: Nyckeln du angav kunde inte verifieras.

en: Your API key is no longer valid. Please enter a new key or contact support@akismet.com.
sv_SE: Din API-nyckel är inte längre giltig. Vänligen ange en ny nyckel eller kontakta support@akismet.com

en: Please <a href="%s" target="_blank">contact our support team</a> with any questions.
sv_SE: Vänligen <a href="%s" target="_blank">kontakta vårt supportteam</a> om du har några frågor.

en: In 2012, Akismet began using subscription plans for all accounts (even free ones). A plan has not been assigned to your account, and we&#8217;d appreciate it if you&#8217;d <a href="%s" target="_blank">sign into your account</a> and choose one.
sv_SE: Sedan 2012 har Akismet använt prenumerationer för alla konton (även gratisvarianten). Det verkar inte som någon prenumeration har associerats med ditt konto och vi uppskattar om du <a href="%s" target="_blank">loggar in på ditt konto</a> och väljer typ av prenumeration.

en: All systems functional.
sv_SE: Alla system funktionella.

en: Enabled.
sv_SE: Aktiverat.

en: Akismet encountered a problem with a previous SSL request and disabled it temporarily. It will begin using SSL for requests again shortly.
sv_SE: Akismet stötte på ett problem med tidigare SSL-förfrågan och inaktiverade stödet tillfälligt. SSL-förfrågningar kommer att upptas inom kort igen.

en: Temporarily disabled.
sv_SE: Tillfälligt inaktiverat.

en: Your Web server cannot make SSL requests; contact your Web host and ask them to add support for SSL requests.
sv_SE: Din webbserver kan inte skapa SSL-förfrågningar: kontakta ditt webbhotell och be dom lägga till stöd för SSL-förfrågningar.

en: Disabled.
sv_SE: Inaktiverat.

en: SSL Status
sv_SE: SSL-status

en: This comment was reported as not spam.
sv_SE: Denna kommentar rapporterades som 'inte skräppost'.

en: This comment was reported as spam.
sv_SE: Denna kommentar rapporterades som skräppost.

en: (undo)
sv_SE: (ångra)

en: URL removed
sv_SE: URL borttagen

en: Removing...
sv_SE: Tar bort...

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Re-adding...
sv_SE: Återställer...

en: Overview
sv_SE: Översikt

en: Akismet Setup
sv_SE: Konfiguration för Akismet

en: On this page, you are able to set up the Akismet plugin.
sv_SE: På den här sidan har du möjlighet att konfigurera tillägget Akismet.

en: New to Akismet
sv_SE: Ny på Akismet

en: You need to enter an API key to activate the Akismet service on your site.
sv_SE: Du måste ange en API-nyckel för att aktivera tjänsten från Akismet på din webbplats.

en: Enter an API Key
sv_SE: Ange en API-nyckel

en: Sign up for an account on %s to get an API Key.
sv_SE: Registrera ett konto på %s för att få en API-nyckel.

en: If you already have an API key
sv_SE: Om du redan har en API-nyckel

en: Copy and paste the API key into the text field.
sv_SE: Kopiera och klistra in API-nyckeln i textfältet.

en: Click the Use this Key button.
sv_SE: Klicka på knappen Använd denna nyckel.

en: Akismet Stats
sv_SE: Akismet statistik

en: On this page, you are able to view stats on spam filtered on your site.
sv_SE: På den här sidan har du möjlighet att se statistik för skräppost som har filtrerats på din webbplats.

en: Akismet Configuration
sv_SE: Konfigurera Akismet

en: API Key
sv_SE: API-nyckel

en: Enter/remove an API key.
sv_SE: Ange/ta bort en API-nyckel.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Show the number of approved comments beside each comment author in the comments list page.
sv_SE: Visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarsförfattare på kommentarslistningssidan.

en: Choose to either discard the worst spam automatically or to always put all spam in spam folder.
sv_SE: Välj att antingen ignorera den värsta skräpposten automatiskt eller att alltid placera all skräppost i skräppostmappen.

en: Strictness
sv_SE: Strikthet

en: Account
sv_SE: Konto

en: Subscription Type
sv_SE: Prenumerationstyp

en: The subscription status - active, cancelled or suspended
sv_SE: Prenumerationsstatus - aktiv, avslutad eller suspenderad

en: The Akismet subscription plan
sv_SE: Akismets prenumerationsplan

en: Akismet FAQ
sv_SE: Vanliga frågor för Akismet

en: For more information:
sv_SE: För mer information:

en: Akismet Support
sv_SE: Support för Akismet

en: Cheatin&#8217; uh?
sv_SE: Fuskar du va?

[ctx: comments]
en: Spam
sv_SE: Skräppost

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comment</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
sv_SE[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har skyddat din webbplats från <a href="%2$s">%3$s skräpkommentar</a>.
sv_SE[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har skyddat din webbplats från <a href="%2$s">%3$s skräpkommentarer</a>.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
sv_SE[0]: <a href="%1$s">Akismet</a> har redan skyddat din webbplats från %2$s skräpkommentar.
sv_SE[1]: <a href="%1$s">Akismet</a> har redan skyddat din webbplats från %2$s skräpkommentarer.

en: <a href="%s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
sv_SE: <a href="%s">Akismet</a> motverkar skräpposter på din blogg.

en: There&#8217;s <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
sv_SE[0]: Det finns <a href="%2$s">%1$s kommentar</a> markerad som skräp just nu.
sv_SE[1]: Det finns <a href="%2$s">%1$s kommentarer</a> markerade som skräp just nu.

en: There&#8217;s nothing in your <a href='%s'>spam queue</a> at the moment.
sv_SE: Det finns inga poster markerade som <a href='%s'>skräppost</a> för tillfället.

en: Akismet re-checked and cleared this comment.
sv_SE: Akismet kontrollerade denna kommentar igen och godkände den.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam.
sv_SE: Akismet kontrollerade denna kommentar igen och markerade den som skräppost.

en: Check for Spam
sv_SE: Kolla efter skräppost

en: Akismet was unable to recheck this comment (response: %s).
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera denna kommentar igen (svar: %s).

en: Flagged as spam by Akismet
sv_SE: Flaggat som skräppost av Akismet

en: Awaiting spam check
sv_SE: Inväntar skräppostkontroll

en: Flagged as spam by %s
sv_SE: Flaggat som skräppost av %s

en: Cleared by Akismet
sv_SE: Godkänd av Akismet

en: Un-spammed by %s
sv_SE: Avmarkerat som skräppost av %s

en: %s approved | %s approved
sv_SE[0]: %s godkänd
sv_SE[1]: %s godkända

en: History
sv_SE: Historik

en: View comment history
sv_SE: Visa kommentarshistorik

en: Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
sv_SE: Vänligen kontrollera din <a href="%s">konfiguration av Akismet</a> och kontakta ditt webbhotell om problemen består.

en: %s ago
sv_SE: %s sedan

en: Cleaning up spam takes time.
sv_SE: Att rensa upp skräppost tar tid.

en: Akismet Widget
sv_SE: Akismet widget

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
sv_SE: Visa antalet skräpkommentarer som Akismet har fångat

en: Title:
sv_SE: Titel:

en: Spam Blocked
sv_SE: Skräpposter blockerade

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
sv_SE[0]: <strong class="count">%1$s skräppost</strong> blockerad av <strong>Akismet</strong>
sv_SE[1]: <strong class="count">%1$s skräpposter</strong> blockerade av <strong>Akismet</strong>

en: Akismet caught this comment as spam.
sv_SE: Akismet markerade denna kommentar som skräppost.

en: Comment status was changed to %s
sv_SE: Kommentarsstatus ändrades till %s

en: Akismet cleared this comment.
sv_SE: Akismet godkände denna kommentar.

en: Comment was caught by wp_blacklist_check.
sv_SE: Kommentaren fångades av wp_blacklist_check.

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s) but will automatically retry later.
sv_SE: Akismet kunde inte kontrollera denna kommentar (svar: %s) men kommer automatiskt att försök igen senare.

en: %1$s changed the comment status to %2$s.
sv_SE: %1$s ändrade status för kommentaren till %2$s.

en: %s reported this comment as spam.
sv_SE: %s rapporterade denna kommentar som skräppost.

en: %s reported this comment as not spam.
sv_SE: %s rapporterade denna kommentar som 'inte skräppost'.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
sv_SE: Akismet fångade den här kommentaren som skräpport under en automatisk körning.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
sv_SE: Akismet godkände den här kommentaren under en automatisk skanning.

en: Please <a href="%1$s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%2$s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
sv_SE: Vänligen <a href="%1$s">uppdatera WordPress</a> till aktuell version eller <a href="%2$s">använd version 2.4 av tillägget Akismet</a>.

en: Akismet %s requires WordPress %s or higher.
sv_SE: Akismet %s kräver WordPress %s eller senare.

en: Spam blocked | Spam blocked
sv_SE[0]: Skräppost blockerad

en: Past six months
sv_SE: Senaste sex månaderna

en: All time
sv_SE: Sedan starten

en: Accuracy
sv_SE: Precision

en: Show approved comments
sv_SE: Visa godkända kommentarer

en: Show the number of approved comments beside each comment author
sv_SE: Visa antalet godkända kommentarer bredvid varje kommentarsförfattare

en: Akismet anti-spam strictness
sv_SE: Akismet strikthet för antispam-åtgärder

en: Silently discard the worst and most pervasive spam so I never see it.
sv_SE: Förkasta tyst den mest genomgripande skräpposten så att jag slipper se den.

en: Always put spam in the Spam folder for review.
sv_SE: Placera alltid skräppost i skräppostmappen för granskning.

en: Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than 1 day is deleted automatically. | Spam in the <a href="%1$s">spam folder</a> older than %2$d days is deleted automatically.
sv_SE[0]: Skräppost i <a href="%1$s">skräppostmappen</a> äldre än 1 dag raderas automatiskt.
sv_SE[1]: Skräppost i <a href="%1$s">skräppostmappen</a> äldre än %2$d dagar raderas automatiskt.

en: Note:
sv_SE: Notering:

en: Cancelled
sv_SE: Avslutad

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Disconnect this account
sv_SE: Koppla från detta konto

en: Suspended
sv_SE: Suspenderad

en: No Subscription Found
sv_SE: Inga prenumerationer funna

en: Missing
sv_SE: Saknas

en: Next Billing Date
sv_SE: Nästa faktureringsdatum

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Change
sv_SE: Ändra

en: Akismet has detected a problem.
sv_SE: Akismet har upptäckt ett problem.

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation and will automatically be rechecked later.
sv_SE: Vissa kommentarer har inte kontrollerats av Akismet än. Dom har tillfälligt placerats i moderationskön och kommer automatiskt att kontrolleras senare.

en: Akismet Error Code: %s
sv_SE: Akismet felkod: %s

note: translators: the placeholder is a clickable URL that leads to more information regarding an error code.
en: For more information: %s
sv_SE: För mer information: %s

en: Your web host or server administrator has disabled PHP&#8217;s <code>gethostbynamel</code> function.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet&#8217;s system requirements</a>.
sv_SE: Ditt webbhotell eller serveradministratör har inaktiverat PHPs funktion <code>gethostbynamel</code>. <strong>Akismet kommer inte att fungera korrekt tills att detta är åtgärdat.</strong> Vänligen kontakta ditt webbhotell eller brandväggsadministratör och vidarebefordra <a href="%s" target="_blank">följande information om Akismets</a> systemkrav.

en: Network functions are disabled.
sv_SE: Nätverksfunktioner inaktiverade.

en: Your firewall may be blocking Akismet from connecting to its API. Please contact your host and refer to <a href="%s" target="_blank">our guide about firewalls</a>.
sv_SE: Din brandvägg kanske blockerar Akismet från att kontakta sitt API. Vänligen kontakta ditt webbhotell/serverleverantör och referera till  <a href="%s" target="_blank">vår guide om brandväggar</a>.

en: Please visit your <a href="%s" target="_blank">Akismet account page</a> to reactivate your subscription.
sv_SE: Vänligen besök <a href="%s" target="_blank">Akismets kontosida</a> för att återaktivera din prenumeration.

en: Please contact <a href="%s" target="_blank">Akismet support</a> for assistance.
sv_SE: Vänligen kontakta <a href="%s" target="_blank">Akismets support</a> för assistans.

en: You can help us fight spam and upgrade your account by <a href="%s" target="_blank">contributing a token amount</a>.
sv_SE: Du kan hjälpa oss bekämpa skräppost genom att uppgradera ditt konto och <a href="%s" target="_blank">bidra med en symbolisk summa</a>.

en: There is a problem with your API key.
sv_SE: Det är problem med din API-nyckel.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
sv_SE: Din nyckel verkar inte vara korrekt. Kontrollera den igen.

en: You&#8217;re using your Akismet key on more sites than your Pro subscription allows.
sv_SE: Du använder din Akismet-nyckel på fler webbplatser än din Pro-prenumeration tillåter.

en: You&#8217;re using Akismet on far too many sites for your Pro subscription.
sv_SE: Du använder Akismet på allt för många webbplatser för din Pro-prenumeration.

en: Connected via Jetpack
sv_SE: Ansluten via Jetpack

en: Reactivate Akismet
sv_SE: Återaktivera Akismet

en: Your subscription for %s is cancelled.
sv_SE: Din prenumeration för %s är avslutad.

en: Your subscription for %s is suspended.
sv_SE: Din prenumeration för %s är suspenderad

en: No worries! Get in touch and we&#8217;ll sort this out.
sv_SE: Oroa dig inte! Kontakta oss så hjälper vi dig att ordna detta.

en: Contact Akismet support
sv_SE: Kontakta Akismets support

en: Activate Akismet
sv_SE: Aktivera Akismet

en: Get your API key
sv_SE: Få din API-nyckel

en: Remove this URL
sv_SE: Ta bort denna URL

en: Comment History
sv_SE: Kommentarshistorik
